View Single Post
  #93  
Vechi 23.03.2013, 19:39:01
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de heaven Vezi mesajul
http://adevarul.ro/news/societate/pi...380/index.html

Chiar asa,de cand pe 1 decembrie,zi decretata libera la nivel national si care pica mai ales intr-o zi de sambata se invata?
In fine,multe cusute cu ata alba in istoria asta...
Poate ca scoala a recuperat o zi de invatamant de la inceputul anului scolar, care a startat cu intarziere... Cine stie?!?

In general: Mi se pare ca prea mare e inversunarea in ceea ce priveste bentita tricolora. Nu am vazut asemenea reactii la arborarea steagului secuiesc. Oare nu suntem prea blanzi cu cei care ne calca in picioare Constitutia? In conditiile acestea sa nu ne miram daca maine ne vor lua toata mana... daca suntem balalai si acceptam orice obraznicie cat de mare.

Sa nu uitam: orice om are o nationalitate si o cetatenie. Si maghiarii din Romania sunt romani ca cetatenie, dar maghiari ca nationalitate. Deci, ca cetateni romani nu au de ce sa se simta enervati la vederea steagului Tarii, caci este si tara lor si se numeste Romania.

Ungaria avea inca din anii '80 expusa spre vanzare harta Ungariei Mari. Aveti impresia ca acum se lasa doar cu vorbe, daca nu se intervine pe plan diplomatic?

Pe mine ma sperie ce am auzit in discursul secuiesc: "Toti, inclusiv romanii trebuie sa stie limba maghiara"!
Acestuia ii raspund: "Da, dar numai cine vrea"! Nu ne pot obliga maghiarii sa le invatam limba lor materna, caci noi avem limba noastra materna, care este si a Tarii, si nu toti maghiarii o vorbesc, desi sunt in Romania de sute de ani.

Nu pot decat sa o felicit pe acesta fata de 15 ani, care e mai curajoasa si mai cu scaun la cap decat multi romani adormiti.

Si eu am trait 17 ani in Brasov si nu am vazut in acel rastimp divergente intre romani, maghiari si germani; dar pe atunci mai exista respectul reciproc. Primele divergente au aparut, dupa umila mea aducere aminte, dupa proclamatia in cele 10 puncte de la Timisoara: repede s-a abatut atentia de la cele stipulate acolo si atentia s-a concentrat repede la "ungurul batut de roman", care era de fapt "romanul batut de ungur". O diversiune politica, nimic altceva.
Poate si de data asta era nevoie sa se abata atentia de la minusculul buget, folosind niste steaguri fluturande...

Last edited by Miha-anca; 23.03.2013 at 19:42:21.
Reply With Quote