View Single Post
  #14  
Vechi 18.09.2009, 12:55:49
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Cand cineva i-si bazeaza ideile pe idei concepute gresite este de asteptat ca si ideile lui sunt gresite. Intr`o discutie ,in care ti se explica o situatie care,cum am mai scris ,o gasesti scrisa si in cartile de istorie tu nu poti sa te incapatanezi sa respingi ce ti se explica cu "eu nu cred"sau "aparitia statului Israel ti se pare anormala".
Dragul meu,cand discuti cu cineva,te astepti ca acel cineva sa aiba o educatie/informatie minima despre bazele istorice a subiectului. Cu tine asta cam schioapata. Probabil ca esti prea tanar sau ai fost bolnav la lectile de istorie.
Scuza-ma, una e sa fiu neinformat, alta e sa am idei "preconcepute". In discutia asta eu sunt cel neutru, iar tu esti cel partizan.

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Poporul evreu a fost macinat in lungul istoriei de catre crestini,nu aicia este locul de explicat cauzele. Inchizitia din Spania (ai auzit de asa ceva?),progromuri si Holocaustul din Europa in care au fost exterminati 6 milioane de evrei ,asta reprezinta jumatate din poporul evreu atuncia!.
Foarte triste aceste evenimente de care pomenesti, dar stiam despre ele.

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
In urma acestor fapte lumea a ajuns la concluzia ca trebuie de infintat un stat al evreilor si singurul loc in lume unde a fost logic sa fie infintata tara a fost actualul loc a ei deoarece Toata istoria si credinta acestui popor este legata de teritoriul ista.
E, uite, vezi? Aici e buba. Dar cum se poate traduce acest lucru in dreptul international? Cu ce sunt de vina locuitorii stramutati din Palestina de crimele de care se fac vinovati nemtii? De ce n-au luat evreii pentru ei jumatate din Germania? Cum poti emite pretentii asupra unui teritoriu in secolul al XX-lea in baza unui "titlu de proprietate" care nu e altceva decat o carte sfanta de acum mii de ani? Tiganii au venit din India, crezi ca daca s-ar duce sa reclame Punjabul pentru ei nu i-ar astepta nimeni cu arme la granita?

Eu inteleg ca marile puteri au cautat sa compenseze cumva natia evreiasca pentru ce-a patit in al doilea razboi mondial, dar asta nu se face pedepsind alte tari ce n-au fost implicate.

Pentru evrei s-a facut o exceptie, o mare exceptie si asta mi se pare gresit. Oricat de mare a fost suferinta lor, n-are nici o treaba cu redesenarea frontierelor.

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
In declararea Statului Israel s-a stabilit ca totii cetatenii tarii vor avea aceleas drepturi cu toate ca statul este Patria poporului evreu. Totii arabii care nu s`au lasat dusi de nas si nu au luptat contra armatei Israeliene si nu au parasit locuintile lor si tara, traiesc si azi intr`o tara pe care totii invideaza.
Am inteles, la voi curge lapte si miere, doar ca daca mai repeti mult asta s-ar putea sa nu te mai cred. E de ajuns odata, am prins ideea. Daca stau sa ma gandesc mai bine suna exact ca materialele de propaganda din Coreea de Nord, pe care apar mesaje destinate sud-coreenilor: "veniti in Nord, la noi e raiul pe pamant".

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Din punct legistativ-international,Tara nu a apartinut in ultimii 600 de ani nimanui.
Uite o sa ma documentez, pentru ca nu te cred. Si asta nu pentru ca am ceva cu tine sau cu evreii, ci pentru ca tu esti doar o parte a povestii si nu ai cum sa detii adevarul obiectiv.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote