View Single Post
  #16  
Vechi 18.09.2009, 19:31:35
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Hmiron,inca nu intelegi?

Scri:
E, uite, vezi? Aici e buba. Dar cum se poate traduce acest lucru in dreptul international? Cu ce sunt de vina locuitorii stramutati din Palestina de crimele de care se fac vinovati nemtii? De ce n-au luat evreii pentru ei jumatate din Germania? Cum poti emite pretentii asupra unui teritoriu in secolul al XX-lea in baza unui "titlu de proprietate" care nu e altceva decat o carte sfanta de acum mii de ani? Tiganii au venit din India, crezi ca daca s-ar duce sa reclame Punjabul pentru ei nu i-ar astepta nimeni cu arme la granita?

Eu inteleg ca marile puteri au cautat sa compenseze cumva natia evreiasca pentru ce-a patit in al doilea razboi mondial, dar asta nu se face pedepsind alte tari ce n-au fost implicate.

Pentru evrei s-a facut o exceptie, o mare exceptie si asta mi se pare gresit. Oricat de mare a fost suferinta lor, n-are nici o treaba cu redesenarea frontierelor.

Nimeni nu a fost "stramutat" ci au fugit de spaima razboiului care ei l-au inceput. Vezi, asta ce eu am chemat ideie preconceputa. Asa o ideie ai auzit de la cei care nu prea "iubesc" evreii,de la un ignorant sau numai prosti.
Despre acel "titlu de propietate " de care scri, evreii au cel putin Biblia, arabi nu au nimica. In Coran se descrie cum Muhamed s-a urcat in cer de pe Muntele Moria pe care a fost Marele Templu. Povestea asta se s`ar asemana cu inaltarea lui Iisus in cer dupa Rastignire numai ca Muhamed s-a urcat impreuna cu calul lui. Afara de asta nu este scris in nici alt loc ca Muhamed a venit in Tara Sfanta.
In 1947 ONU a votat acceptarea infintarii A DOUA TARI: UNA A EVREILOR SI UNA A ARABILOR.Arabii au refuzat si au facut razboi.Asta nu este negat nici de arabi pana azi.
In 1947 au fost evrei si arabi in acelas numar .
Ce mai te doare? Inca nu ai inteles?
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote