View Single Post
  #20  
Vechi 19.09.2009, 05:44:46
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Corect, insa eu nu am negat existenta Israelului biblic, ci am pus sub semnul intrebarii legitimitatea cererii de a avea un stat pe acelasi loc pe care mai fusese acum cateva mii de ani. Perioada uriasa dintre ce descrie Biblia si 1947, aia e miezul controversei.
Statele moderne sunt în general expresii ale unor realitati nationale. Nu conteaza traditia statala ci realitatea nationala iar realitatea nationala a evreilor e indisolubil legata de pamântul Israelului.


Citat:
In cazul asta si albanezii din Kosovo au dreptul la independenta, doar pentru ca sunt majoritari in zona. Si secuii din Harghita si Covasna, si orice petec de pamant unde etnia X e majoritara are dreptul la independenta. Dar stim prea bine ca nu asa merge istoria.
Nu e valabil doar principiul majoritatii ci si al dreptului istoric. Maghiarii au devenit majoritari în inima României dar ei reprezinta un act nedrept, rezultatul unei cotropiri. În cazul Kosovo, ideea gresita a multora e ca albanezi ar fi populatia autohtona iar sârbii niste venetici veniti în secolul 7. De fapt sârbii sunt traco-iliri slavizati si au tot atâta sânge slav cât si albanezii.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote