View Single Post
  #26  
Vechi 16.03.2011, 08:54:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Da,nu prea e de glumit cu trebuirile astea. Si mie mi-a dat cineva in carti si mi-a aparut asul de inima neagra pe care scria "BOALA". La cateva luni am fost internat in spital! Al naibii care o mai apela vreodata la asa ceva (bine,atunci fusese involuntar,eram mult prea mic ca sa pot constientiza,mai mult ma amuza).

Si ca sa nu deschid un topic nou,va intreb aici: voi ati auzit vreodata de cutit infipt in podea in coltul unei camere si cu o cana (oala) de pamant peste el,care sa il acopere? Ce ar putea insemna? Ce origine are si mai ales ce efecte?
Cutitul in vraji simbolizeaza BOALA,cat si NEFERICIREA IN DRAGOSTE;vb aia cand te doare ceva"ai ca un cutit",un junghi...la fel si cu nefericirea pe planul sentimental,parca ai un cutit in inima.
Multe prostii sunt folosite,de exemplu o ruda de a mea a gasit in casa bani murdari,manjiti,ruginiti si mucegaiti,ascunsi undeva bine-este de prisos sa mai spun ca situatia lor financiara s-a schimbat inspre rau de cativa ani,si abia mai supravietuiesc,mai ales ca nu sunt persoane bisericoase,nu se roaga si vrajile s-au prins bine.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote