View Single Post
  #527  
Vechi 18.07.2016, 11:32:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Lupul moralist fara bun simt.

sa vedem

Biserica Ortodoxă Română este organizată în Č™ase Mitropolii, 13 Arhiepiscopii Č™i 15 Episcopii în România, cu un total de 13.527 parohii Č™i filii, deservite de 14.513 preoČ›i Č™i diaconi, ce slujesc în 15.218 lăcaČ™uri de cult. Pentru românii ortodocČ™i din diaspora există 3 Mitropolii (constituite din 3 Arhiepiscopii Č™i 6 Episcopii) în Europa; o Arhiepiscopie pe continentul american Č™i o Episcopie a Australiei Č™i Noii Zeelande.

deci te las pe tine sa calculezi cu matematica ta a bunului simt cati mitropoliti, cati arhiepisopi si episcopi are BOR pentru care a semnat un singur om.
Relevanta fiind care?
Unde scrie ca fiecare episcop ortodox trebuie sa fie prezent?

Calculele cu numarul de credinciosi e irelevant. Pe majoritatea chestiunea le este total indiferenta, cum le este si mersul la biserica, normele morale crestine, etc.

Oricum, poti sa arati, cu documente istorice ca la Sinoadele Ecumenice, fiecare Episcop ortodox din lume a fost prezent acolo?

Citat:
Astăzi Biserica Ortodoxă Rusă este biserica ortodoxă cu cel mai mare număr de credincioČ™i. Peste 90% dintre etnicii ruČ™i se declară ca fiind creČ™tini ortodocČ™i. Numărul de oameni care participă în mod regulat la slujbe este mult mai redus, dar creČ™te în fiecare an. Biserica Ortodoxă Rusă are peste 23.000 de parohii, 354 episcopi, 635 mănăstiri, 102 Č™coli bisericeČ™ti.

si asta in afara de biserica ortodoxa rusa din afara tarii. in special America , foarte bine reprezentata in ultimii ani.

te las pe tine sa calculezi cati mitropoliti, arhiepiscopi si episcopi, nu au fost prezenti si nici nu recunosc adunarea din Creta. bineinteles tot cu matematica bunului simt aia a ta infailibila.
Si daca au avut cine stie ce fudulie si n-au vrut sa participa, care e problema?

Citat:
Uneori ma gândesc la tine cu mila Aline. ce interese te poarta sa sustii nebunii, doar ca sa fi gica contra. mare chin pe sufletul tau sa iti storci mintea sa gasesti explicatii la nebuniile tale, sa atingi in rau suflete, sa ....
in fine. intr-un cuvant, mi-e mila de tine.
sa iti ajute Dumnezeu sa te trezesti la realitate, ca esti prins rau .
Seriooos?

Cine incearca sa loveasca intr-o buna parte din preoti si episcopi pe motiv ca sunt cativa gica-contra care nici macar nu si-au definit unitar si argumentat pozitia?

Nu am nimic cu ei, asa cum tu sari la gatul alorlalti, pur si simplu as vrea sa vad niste argumente din partea lor.

Pentru neparticiparea rusilor, am vazut - doar pretexte se pare.

Pentru ce n-au semnat cei care au participat, am vazut o justificare plina de balbaieli, smiorcaieli si acuzatii.

Pe urma o declaratie a unui parintel care avea pretentia ca vorbeste in numele unui grupulet secret de "calugari si pustinici" si in numele caruia promitea ca va forta Sf. Munte sa adopte niste declaratii pe care le vrea el.

In rest, o gramada de articole furibunde a unor blogarasi care vor sa umple golul rational cu propriilor lor asertiuni.

Toate chestiile astea oare nu miros a ceva stricat pentru nasucul tau tau duhovnicesc, delicat?

Tot nu ne-ai lamurit, dupa parerea ta, BOR cum sta la capitolul asta, tot asa lepadati, apostati ca au participat la Sinod?

Da' in schimb tu excelezi la capitolul asta, daca ai un soi de emotivitate pietista si ambitie stupida care o vezi ca fiind un soi de mare nevointa duhovniceasca, plasezi toate prostiile tale in carca altuia.

Citat:
acum vreo 4 ani la fel faceai când vorbeam de Par. Paisie Aghioratul. pe atunci il vedeai un nebun, nu sfant , si ce ma mai certai si ma besteleai ca aduc aici cuvintele lui.
Iata ca e sfant acum in Biserica ortodoxa iar tu tot acolo esti, un clevetitor ce jigneste lumea si atat.

Esti si mincinoasa nereusinata.
Cand am zis eu ca par. Paisie Aghioratul ar fi nebun? Te invit sa-mi arati cu citate exacte unde am scris eu asta, sau sa-ti ceru scuze pentru mincinuna.

Tot ce am afirmat este ca nu sunt de acord cu unele afirmatii ale dumnealui vizavi de "isteria 666" care e clar importata de la neoprotestanti.
Pe atunci nu era isteria asta cu "ecumenismul", se pare ca nu vedea nimic gresit din a se "inspira" din literatura lor.

Ca a mai facut si niste afirmatii chiar hilare vizavi de tehnologie, este din cauza proastei informari, adusa probabil de oameni ca tine, nevoitori foarte dar bagati pana peste cap in chestii care ii depasesc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.07.2016 at 12:06:10.
Reply With Quote