View Single Post
  #94  
Vechi 13.05.2009, 12:23:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CosminPopescu Vezi mesajul
Păi ecumenistă ești, mai ești și pro-occident, dar nu cre că s-a folosit cineva de expresia "bă", nu numai că slova respectivă este o insultă pt. cel ce o rostește și pt. toți ce o aud, dar se folosește doar în româna de televizor și poate și prin București ocazional.
Acum să revenim la partea cu ecumenismul, nu știu ce ai fost învățată de apuseni, dar când revi în țară recomand să cumperi Dogmatica Ortodoxă și s-o citești, eu am dat exemplu dintr-o ediție mai veche, trebuie să întrebi pe seminariști ei ce ediție folosesc.
Cosmin, nu stiu daca ai inteles ca eu eram putin ironica si glumeam. Bineintels ca nu mi s-a zis ba, dar mi s-a zis pe diverse tonuri acelasi lucru, chiar de catre tine. Dar asta este! asum..

Scrie cumva in Dogmatica ortodoxa romaneasca (pe care o am in diverse variante, Staniloae, Remete etc) sa ii persecutam pe homosexuali? Scrie ca este pacat sa faci acte homosexuale, si nici eu nu am zis altceva. Eu vorbeam aici de atitudinea pe care o luam, fiind crestini, fata de ei. Nu sa dam cu parul, ci sa-i tratam ca pe niste oameni. Pacatosi suntem si noi, chiar daca altfel. 'Cine este fara pacat sa arunce primul piatra'.

Ce inseamna ca sunt pro occident? Nu stiu exact ce vrei sa zici. Traiesc in occident si vad si unele lucruri bune aici, pe langa altele rele. Nu am zis nicicand ca occidentul ar fi mai bun ca Romania, in general...
Reply With Quote