View Single Post
  #5  
Vechi 19.10.2009, 20:54:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vasile40, poate ca e fals crestinismul tau, dar al meu te asigur ca nu e. Port si eu o cruce la gat. A purtat si Sfantul Serafim de Sarov si multi oameni induhovniciti. O port in semn de cinstire pentru Cel care S-a rastignit pe ea pentru ca eu si tu si altii ca noi sa aiba acces la mantuire. Te asigur ca Sfintii Imparati Constantin si Elena au cinstit Crucea Mantuitorului nu si crucile talharilor. Crucile talharilor au fost obiecte de supliciu.

Crucea Mantuitorului e aducatoare de Viata Vesnica. Crezi ca trebuie sa vii tu si sa-L plangi pe Iisus? Nu. Iisus nu are nevoie de compasiunea ta, caci iti spune ca si lui Petru: ,,Inapoia mea, satano!" Nu stii ca si Apostolul Petru a incercat sa-L menajeze pe Iisus?

Iisus a luat chip de prunc si a trait printre noi ca sa ne ajute sa accedem mai usor spre cele ceresti. Noi trebuie sa ne plangem doar pacatele noastre si sa facem voia Mantuitorului, caci HRISTOS A INVIAT, iar crestinii nu mai au acum motive sa urasca Crucea Mantuitorului. Poate doar sectele care cred ca n-au pacate pe care trebuie sa si le planga si-L considera, probabil, mort pe Iisus.

Iisus e viu in Imparatia cerurilor si, daca El a acceptat jertfa suprema pentru noi, sa-i fim recunoscatori, multumindu-I si facand in masura puterii noastre voia Sa. Crucea din aur poate fi confundata cu o bijuterie, dar crucea de lemn e o marturisire de credinta care inseamna: ,,Si eu sunt crestin!"
Reply With Quote