View Single Post
  #5  
Vechi 02.07.2012, 07:35:20
rasofor rasofor is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit !?

@iustin10 si @yasmina
Eu doar am precizat "intinderea" milei lui Dumnezeu , adica asupra intregii omeniri. Si am subliniat si faptul ca nu toti oamenii inteleg acest lucru.

Nu pricep care e problema aici, din moment ce doar am intarit cele spuse de ekaterina referitor la mila creatorului si am precizat si faptul ca nu toti raspund milei lui Dumnezeu cum trebuie, unii mai tarziu iar altii niciodata.
Iar faptul ca un crestin a ajuns sa-l miste pe Dumnezeu cu staruinta sa pe drumul mantuirii normal ca va duce venirea "in chip simtit" a milei Domnului.

Dar, nu trebuie sa uitam nici faptul ca precum a fost convertit Sf. Ap. Pavel sunt adusi pe calea mantuirii si cei care n-au gasit-o inca sau doar s-au ratacit. Si atunci este mila lui Dumnezeu mai mica sau mai mare fata de cel care a fost botezat si n-a calcat alaturi din calea mantuirii? Si cine poate cantari?
Iov care era in schimb bine credincios, din mila Domnului, a suferit cat pentru un neam si nu s-a dezis de Dumnezeu.

Asta am vrut sa spun in cele scrise mai sus, fratilor...

Off Topic :
Sincer, mie personal nu prea imi place sa postez, tocmai datorita faptului ca de cele mai multe ori, sper ca nu este cazul aici, se gasesc persoane care sunt "gica -contra", sau cu un aer de profesor in dogmatica ortodoxa indiferent cat de bine intentionat sau la obiect este raspunsul tau. Si pot fi copii unii dintre ei...
Cu toate astea, nu-mi pare rau ca am postat in cazul de fata. Si nici nu voi polemiza doar pentru ca nu am ce face altceva.
__________________
Arsenie Papacioc ( 1914 – 2011)

„ Pai sunt impotriva ecumenismului! ...Pe viata si pe moarte impotriva! Ce ecumenism? Ce parere aveti despre secte si biserica catolica? Sunt anatematizati, asta este! Nu le garantam mantuirea, nu putem! Si Sfintii Parinti, Sinoade intregi, considera ca acestea sunt erezii! Si o erezie anatematizata nu putem sa consideram ca este o mantuire! „
Reply With Quote