View Single Post
  #414  
Vechi 28.01.2017, 10:55:32
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu eu. Ei se considera asa. Daca unii spun "suntem catolici", iar Papa spune, la randul sau "acestia sunt catolici", nu pot sa consider altfel.
Da, dar pun acent mai mult pe latura ortodoxa a eclesiologiei si teologiei lor decat ca ar fii niste catolici imbracati in alte straie. Desi canonic intra in aceeasi categorie ca fratii lor romani si ucraineni, au cu totul alta perspectiva.
Si fapt interesant. Melkitii au si un mic joc de cuvinte referitor la denumirea lor.
In araba sunt ar-Rum al-Kathilik(romano-catolic), dar al-Rum vine de la romanoi, asa cum se considerau cetatenii Imperiului Roman de Rasarit, si asa cum isi ziceau si unii greci pana acum 100 de ani, si cum era denumit miletul crestin in imperiul otoman. Interesanta combinatie culturala.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Posibil. Nu am citit cartea. Dar, imi inchipui ca un episcop care se bucura, in sfarsit, de linistea pensiei are si el dreptul la opinie in cartile sale.
Nu e numai opinia lui.
Patriarhul curent a zis ca si "garda" actuala subscrie la ideile lui Zoghby.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar, daca tot ati introdus acest larg citat in engleza, de ce nu ati inceput cu un paragraf mai sus ? M-am chinuit sa gasesc sursa citatului (nu m-ati ajutat) si iata ce am vazut un deget mai sus: "The Eastern Church attributes to the pope the most complete and highest power, however in a manner where the fullness and primacy are in harmony with the rights of the patriarchal sees". Cu alte cuvinte, e vorba de o Biserica catolica de rit rasaritean. Sui iuris, ca toate Bisericile catolice rasaritene. Ca si BRU.
Melkitii inteleg papalitatea intr-o eclesiologie echilibrata si indepedenta, nu definitia de la Vatican I, de care s-au opus cu indarjire.
Aceasta eclesiologie este ceea ce Papa Benedict s-a referit la un moment dat, ceea ce comisia mixta incearca sa redescopere, si ce ortodocsi si catolicii au cazut de acord asta toamna, la Chieti.
p.s. Asta e sursa de la al doilea citat din postare anterioara.
http://fatherdavidbirdosb.blogspot.r...atican-ii.html

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Iar in ce priveste Ferrara-Florenta, hotararile acestui conciliu sunt normative. Catolicii recunosc si azi acest conciliu drept conciliu ecumenic si nu rejecteaza azi ce au semnat ieri.
Nu vreau nici eu sa intru in detalii, dar prelatii rasariteni de la Florenta i-au avertizat pe latini ca semneaza in nume personal, si trebuie aprobarea sinodului grec ca fie ratificata, fapt care nu s-a intamplat, din varii motive.
New advent mi-a impartasit acest mic detaliu.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar, in fine, nu despre acel indepartat conciliu vorbim pe acest topic. Din cate se vede, pe acest topic unii ortodocsi contesta nu numai Florenta, ci...Creta.
Iar unii nu tac pana in ziua de azi despre Vatican II, desi acepta scrasnind din dinti hotararile lor, si incearca sa rectifice ce s-a intamplat acolo.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote