View Single Post
  #1078  
Vechi 25.02.2017, 15:25:56
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Da, desigur, trebuie reformate niste chestii la noi, si poate aplecarea despre isihasm trebuie complementata cu mai multa slujire a aproapelui, dar niciodata nu am picat in fund de invidie civilizationala.
nici eu. dar nu e vorba despre mine, despre dta, despre suslik, despre cristian, despre simpllu, despre noi, cei de aici, noi suntem, probabil, egali oricui pe lumea asta, capabil sa ducem o discutie in orice domeniu fara sa ne facem de ras, stim cat de important este sa traiesti in societate si sa nu-i deranjezi pe cei de langa tine, fie vorba despre igiena sau despre altceva, este vorba despre ceea ce vedem in romania asa zis "profunda". si cate lucruri urate ascunde acest "profunda" stim cu totii.

eu sunt un pescar sportiv pasionat, cu ani in urma participam la o discutie pe un forum de specialitate despre nadirea cu barcuta cu motor. eu insistam ca daca ma deranjeaza chestia asta vecinul meu cu barcuta trebuie sa se mute. mi-au sarit in cap cam toti partenerii de discutie. ca sa ma edific am intrat pe un forum englezesc si am pus intrebarea. am avut 50 de raspunsuri intr-o ora, nici macar unul nu a spus altceva, parca erau intelesi domne, "se poate folosi numai daca ceilalti de pe balta nu sunt deranjati". intrebarea mea fiind neutra, cand se poate folosi la nadit barcuta cu motor?

asta este diferenta. exact ca atunci cand mergi undeva, faci mizerie si nu strangi dupa tine pentru ca nici ala dinainte n-a facut-o.
Reply With Quote