View Single Post
  #8  
Vechi 02.12.2008, 00:15:26
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin Vezi mesajul
Ascultand o predica rostita de IPS Bartolomeu Anania, cateva cuvinte au rezonat pt mine intr-un fel mai special...
IPS Bartolomeu relata un moment al intalnirii sale cu marele duhovnic Paisie Olaru.
Marele duhovnic era pe moarte si atunci l-a intrebat IPS-sa “-Cu ce simtamant e pregatit sa treaca dincolo?”.
La care Parintele Paisie a raspuns “-Plec cu nelinistea ca am legat pe cine nu trebuia si am dezlegat pe cine nu trebuia!”
Acest mare duhovnic care a trait ca un sfant era nelinistit in ceasul “marii treceri” pentru felul in care a indrumat, a sfatuit sufletele celor care au venit la dansul. Oare cati duhovnici sunt constienti de acest fapt?

Si oarecum legat de cele scrise mai sus, mai vreau sa amintesc ca ceva timp in urma, pe un alt topic, cineva lansa o intrebare:
-Cati din cei care posteaza pe acest forum sfaturi duhovnicesti de la sine, se si roaga in prealabil ca sa nu dea un raspuns/sfat pripit de care sa-i para rau mai tarziu?
Eu de obicei evit sa spun "fa asa", sau "asa e bine", "asa nu e". Prefer sa zic ca Parintele cutare spuna asa, sau Sfantul cutare zice astfel.

Bogdan.
Reply With Quote