View Single Post
  #4  
Vechi 20.07.2009, 20:42:37
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Stii cum vad eu chestia...Dumnezeu a facut femeia din coasta lui Adam, da? Acum, prin Taina Cununiei barbatul si femeia devin un trup... Practic, din cate stiu eu, in corp creierul e ala care conduce... deci nu poti lasa pe mana coastei atributiile creierului...dar creierul, daca e destept si vrea sa functioneze organismul asculta si ia aminte la ce se intampla cu fiecare particica a corpului in parte...si ii da ceea ce are nevoie. Asa si in familie: barbatul e capul dar tine cont de faptul ca se sprijina pe gat, merge pe picioare, munceste cu mainile, etc etc si nu le neglijeaza si se preocupa de binele lor.
Si eu am observat o chestie: ascultarea sotiei de sot prmeste rasplata. Adica au fost situatii in care sotul meu decidea anumite lucruri. De cate ori o faceam pe-a desteapta cam iesea prost treaba, desi poate aveam dreptate. De cate ori am renuntat la pozitia de sef, chiar daca hotararea lui parea sa duca in rapa, pana la urma a iesit bine. Dar eu cred ca si ascultarea de sot, la fel ca cea de Duhovnic trebuie sa fie pentru Hristos. In sensul ca ascult de sotul meu pentru ca asa imi porunceste Hristos prin apostolul Lui. Insa ascult de el atata timp cat nu incalca poruncile si nu merge pe cai strambe.
Mie personal mi se pare tare greu sa faci ascultare de sot cand toata societatea si media te invata ca practic asta fac doar prostii care nu sunt in stare sa se descurce singuri si nu au "personalitate". Poate ca femeia a castigat multe pe plan social prin emanciparea ei, dar cu siguranta a pierdut multa plata de la Dumnezeu... si asta o spun in urma luptelor care se dau in mine intre cea care vrea sa fie femeie crestina si cea care vrea sa imbine crestinismul cu femeia moderna.
Eu cel putin nu prea am modele in viata mea de femei crestine. Deci Il rog pe Dumnezeu sa ma invete sa fiu asa cum m-a gandit El. Si probabil cel mai bine ne poate invata ce inseamna a fi femeie si ce inseamna ascultarea Maica Domnului.
Reply With Quote