View Single Post
  #37  
Vechi 18.04.2019, 10:53:23
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Mulțumesc sf. Petru7 pentru părerile domniei tale referitoare la mine. Mă bucur că măcar pe placul unui singur forumist am reușit să dialoghez.

Sigur că prietenul meu drag, Iorest, atunci când m-a făcut iarăși troll a folosit exact limbajul preluat de la prietenul meu AlinB. Dar dragă Iorest, dacă ai fi făcut doar o comparație între numărul meu de mesaje și al lui AlinB ai fi putut pricepe instant și trage concluzia că ''cine zice ăla e... troll''. Dar eu te-am iertat și pe tine Iorest, căci practic tu îmi răstignești credința mea în NIP și asta te deranjează deși pe forum sunt tot felul de oameni cu tot felul de credințe și l-am iertat pe vremuri și pe AlinB dar și pe cel ce m-a banat pentru liniștea celor ce mă pârau lui ''mințind pentru Mine'' și nu doresc să dezgropăm cărbunii fumegători ai duhului de ceartă punând paie sau chiar benzină pe foc ca să întențim scandalul. Nu se cade. Suntem creștini. Suntem ortodocși. Suntem datori să dialogăm creștinește, politicos, cât mai frumos cu putință, nu cu o cuviință de fațadă dar fără să depășim măsura față de fratele sau aproapele nostru. Eu am fost trimis pe vremuri și poate și astăzi mă simt la fel ca să-mi respect credința mea pe forum fără să-mi apăr postările în mod necredincios și viclean confundând autoapărarea cu răzbunarea, jignind și aruncând vina pe colegi în loc să rabd cu fruntea sus și cu pace duhovnicească în suflet.

Poate am greșit iar, cine știe, deci te rog să mă ierți dacă nu am reușit să dau dovadă de cucernicie sfântă.

Da, dragul meu Iorest, m-ai rugat să te las în pace, așa este, dar postarea mea despre cafea nu era adresată ție și nici threadului tău ci am încercat să responsabilizez consumatorii sau ofertanții de cafea, ceai negru sau alte droguri ușoare punând în general niște întrebări cinstite.

Am postat pe threadurile pe care se dialoghează. Ăsta e forumul, un cheat pe diferite subiecte. Nu este un monolog ci un dialog. La dialog sunt liberi să participe toți cei interesați de subiect. Nu poți confisca subiectul odată ce ai deschis un fir de discuție și nu poți stigmatiza pe cei cu alte opinii sau alte credințe fără să respecți adevărul, dreptatea, onoarea, lepădându-ți credincioșia și caracterul și purtarea cerută de Dumnezeu.

Deci pe tine te-am lăsat în pace să poți promova mai departe diferite inițiative ortodoxe foarte frumoase, de socializare, iar postarea mea nu era menită să te jignească sau să te ispitească pentru ca să te revolți ci era una care să dea de gândit celor cu inițiative pentru a putea ei elimina din start lucrurile nocive care ar putea afecta, de exemplu, chiar pe proprii lor copii duhovnicești sau trupești când sunt mai slabi și mai lipsiți de credința cea tare.

Deci te las și nu mă adresez ție căci nu ție m-am adresat respectând ce m-ai rugat ci celor ce au libere inițiative și lor le mărturisesc efectele cofeinei, teinei sau nicotinei... de care sunt conștient pentru că le-am experimentat cândva.

Aceste droguri ușoare defapt sunt ca niște catalizatori chimici ce scot energia din depozitele de scurtă durată. Efectul pe moment este o deșteptare a creierului, o capacitate mai mare la efort, un tonus psihic mai bun și o tensiune arterială mai mare. La a doua sau a treia cafea luată în ziua respectivă se prea poate ca depozitele de scurtă durată să se golească de tot apărând un efect foarte rău, ciudat, creierul nu mai are energie pentru a funcționa normal și începe să se dezorienteze, să simtă o stare de rău de parcă ar avea numai motive de angoasă și deznădejde, are închipuiri și superstiții ciudate căci nu pricepe de la ce îi e provocată starea de rău și atunci merge și mâncă mult căci organismul îi cere și creierul pentru a-și reface depozitele de scurtă durată... ducând asta la obezitate.

Pe de altă parte, inima capătă un tonus chimic și bate ritmic mult mai puternic așa ca un motor de tanc, lucru simțit ca un fel de bucurie, ca un fel de plăcere însă practic devine surdomută la stimulii neurovegetativi pierzându-și treptat sensibilitatea, deci inima treptat, de la consumul de cafea se pietrifică, devenind ca o piatră seacă, ca un bolovan insensibil și nesimțit care dă putere organismului pentru tot felul de activități, nocturne, muncă, beție, sexualitate dar toate sunt lipsite de sensibilitățile iubirii și ale fricii pozitive care te ajută să rămâi credincios.

Practic în urma consumului îndelungat de cafea, devi un fel de legumă, o buruiană cu inima ca de tanc, insensibilă și nesimțită iar când depozitele de scurtă durată sunt la 0 atunci devi brusc trist, speriat, deprimat, neajutorat, pierdut, rătăcit, superstițios și nu înțelegi ce se întâmplă cu tine de îți este atât de rău... dar nu poți nicicum pricepe că e de la cafea, ceai negru sau tutun.

Asta știu din experiența proprie și din observații și analize ale efectelor pe prietenii mei. Despre alcoolul tare nu mai scriu, căci sunt destule avertizări pe toate canalele.

Iată deci că nu sunt niciun troll ci mi-am făcut datoria creștină de a fi de folos fraților mei ortodocși, creștini, oameni, mărturisind cinstit ceea ce cred și în Cine.

Mulțumesc sf. Pertu7 încă odată pentru vorbele dumitale foarte frumoase și drepte și te invit să intri pe site-ul NIP ca vezi cum a învățat Domnul socializarea între credincioșii ce vor să ducă o viață cât mai curată și sfântă împreună cu Dumnezeu și mă refer la Grădina Întâlnirii și la Casa Întâlnirii, Lucruri așezate de Dumnezeu împreună cu săracii și credincioșii de acolo. Sper că poți să treci de zidul ridicat de necredincioși ca să te bucuri de cunoașterea tainelor Adevărului și să cercetezi cinstit viața curată a unor credincioși ortodocși ce socializează și ei cu cei ce se încumetă să creadă la fel ca ei în ortodoxia creștină milenară ce se reînnoiește mereu prin Cuvânt.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 18.04.2019 at 11:19:58.
Reply With Quote