Subiect: Barbatii
View Single Post
  #18  
Vechi 09.01.2012, 19:20:28
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Anna, trebuie sa te intreb cati ani ai, in primul rand!
Pentru ca felul in care pui problema mi se pare foarte pueril. E o lipsa de imaturitate sa imparti oamenii in astfel de categorii si sa devii atat de "nebuna" [dupa cum chiar tu ai spus-o], incat sa te gandesti ca cine stie ce secrete si murdarie ascunde firea tatalui tau, al profesorilor tai sau al preotului parohiei tale. E oarecum normal si inevitabil sa categorisim oamenii, dar dintre toate ideile preconcepute cel mai mult cele de genul "Barbatii sunt niste porci" si "Femeile sunt niste stricate". Nu. Corect e "UNII barbati sunt niste... porci" [daca vrei tu, desi nu sunt adepta a comparatiilor dintre oameni si animale] si "UNELE femei sunt stricate". Asa cum multi barbati sunt minunati si multe femei niste sotii grozave.
Nu trebuie sa ii judeci pe cei din jur prin prisma unor indivizi care s-au abatut de la calea lor, precum nu judeci padurea dupa uscaturile sale, ci dupa arborii sanatosi care sunt izvor de aer curat.

Crede-ma, cand ti-am citit mesajul am fost atat de indignata, aproape ranita, chiar! M-am gandit la bunicul meu, care nu mai e printre noi, si care a fost un om cum n-am mai intalnit. Si spun asta cu toata inima, cunoscandu-i si bunele si relele. M-am gandit la unchiul meu, care a fost paralizat de un glont in spate cand incerca sa salveze o fetita de la viol. M-am gandit la fratele meu, care e inca un copil la cei 18 ani ai lui, dar pe cale de a deveni barbat si din cate se vede, multumita educatiei primite de la mama si tatal nostru, unul onest si principial. Apoi la cel pe care il iubesc si pe umarul caruia imi odihnesc fruntea cand ma coplesesc grijile lumesti si care e depaaaaarte de a fi o bestie "imputita".

Ce ai vazut tu pe youtube [lucruri pe care le vad si eu destul de des] sunt niste prostii si cei mai multi dintre "barbatii" aceia sunt de fapt copii, cu chef de glume, carora le place sa agite spiritele si sa se ia la harta cu oameni ca tine, ca mine si ca multi altii, care sunt indignati de reactiile lor! Pe de alta parte, avand in vedere acest comportament care e tot mai des intalnit, nu pot sa inteleg de ce parintii mai posteaza pe internet fotografii sau filmari cu copilasii lor. Dar asta e alta poveste!

Tu trebuie sa tii minte, draga mea Anna, ca ceea ce se vede la suprafata si e categorisit ca fiind "comportament tipic" nu e tipic deloc. Sunt mult mai multi cei buni, cu mintea curata. Numai ca raul iese mereu deasupra, ca uleiul in apa, in timp ce bunatatea sta smerita la locul ei, cu fruntea plecata si inima indurerata, caci din pacate mintile naive sunt prea intunecate de raul ce il vad ca sa mai aiba dorinta sau rabdarea de a cauta bunatatea, dincolo de uraciunile acestei lumi. Antreneaza-ti mintea si spiritul, pentru a nu mai cadea prada acestei tentatii de a deznadajdui la vederea uratului si raului, ci sa cauti mai departe, cu speranta si credinta in bunatatea si frumusetea oamenilor!
Reply With Quote