View Single Post
  #2  
Vechi 26.09.2008, 21:59:24
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Avva Petroniu Tanase, marele duhovnic roman al Athosului
02 Sep Mari Duhovnici Nu sunt Comentarii

„Cum ti-ai pregatit aripile aici, asa o sa zbori dincolo”

În urmă cu 3 ani, pe 3 septembrie 2005, în timpul amiezii, în cerdacul de sus al arhondaricului, am avut o convorbire cu Părintele Arhimandrit Petroniu Tănase, starețul Schitului Românesc Prodromul, din Sfântul Munte Athos.
Cornel Constantin Ciomâzgă: -Trăim, Preacuvioase, într-o lume tot mai bolnavă, stăpânită de toate duhurile cele rele, iar mai aprig decât toate pare acum duhul curviei, al desfrânării fără margini. O lume hipersenzualizată si hipersexualizată. Marea desfrânare și “marea desfrânată”!
Părintele Petroniu: - Ceea ce scrie în Apocalipsă. Desfrânata aceea, o vedem azi, iată, aievea. Păcatul acesta grav, cel mai rău care poate exista e cultivat azi sub toate aspectele: case de desfrânare, homosexualitate, cultură sexuală și tot ceea ce vedem acum… Nu numai în continentul european. Am auzit că, de exemplu, în Thailanda, acolo, în țara aceea, unde s-o petrecut cataclismul acela mare…
- Tsunami.
- Așa. Țara aceea era profilată pe domeniul desfrânării. M-am crucit când am auzit. Turism sexual! Doamne, Maica Domnului!
- Da. Și mai cu seamă cu copii. Aceasta era se pare atracția.
- Doamne, Maica Domnului!
Reply With Quote