View Single Post
  #40  
Vechi 22.05.2010, 16:38:20
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Implicit Asa este...

Citat:
În prealabil postat de lumar Vezi mesajul
Catisma, am citit mai devreme postarile tale despre necazurile pricinuite de cel rau. Daca imi permiti si mie un sfat, incearca pe langa rugaciunile si moliftele la care participi, sa fii cat mai aproape cu sufletul de Dumnezeu. De multe ori, din dorinta de a scapa mai repede de neplaceri, de suferinte, citim mult, aproape automat dar fara prea multa simtire aleasa.
Asa este, Lumar. De-asta zic că îmi trebuie mai multă aplecare si consecventă. Doar prin chinuirile acestea mă mai face Dumnezeu să plâng la rugăciune. Câte nopti citite printre lacrimi n-am...

Citat:
În prealabil postat de lumar Vezi mesajul
Ca sa-ti dau un exemplu concret, de vreun an si ceva, am inceput sa cant la biserica, mai intai ce stiam, apoi treptat am descifrat si partituri mai grele. Poti incerca, daca ai voce, sa te alaturi corului bisericii la care mergi, sa simti cum prin cantare te inalti si mai mult cu sufletul la Domnul. Gasesti la biserica o carticica cu cele mai cunoscute cantari ale Sfintei Liturghii, se numeste Sfanta Liturghie in Cantare Omofona, editata de Institutul Biblic si de Misiune al BOR. Chiar si fara multe cunostinte muzicale, sunt sigura ca e un mod simplu si placut de a aduce un prinos curat Celui care ne iubeste pe noi toti.
Sa te rogi si la ingerul pazitor, el ne pazeste de multe rele, la sfinti, la Maica noastra si toate se vor rezolva.
Doamne Ajuta!
E o sugestie foarte bună; eu de vreo 2 ani, cred, citesc cazaniile la o biserică din satul bunicilor - si ce mi se mai întâmplă să-mi mai dea ei să citesc. A fost o bucurie pentru mine, pentru că sunt texte absolut minunate si mi se par mai mereu citite fără chef si mecanic, în reflexul general de a merge la biserică „pentru că trebuie”, nu pentru că ne spun ceva - si sunt texte absolut minunate, pline de folos... Îmi place să cânt, însă e mai obositor, iar cu neodihna mea, după o perioadă, devine epuizant, mai ales când ceilalti cântă foarte tare. Dacă-mi dă Dumnezeu o revenire mai grabnică, mi-ar face mare plăcere să mă implic în asa ceva...

Mă bucur si că subliniezi si tu sugestia cu rugăciunea îngerului păzitor. Pe el chiar l-am neglijat mult.

Multumesc mult pentru tot, Doamne-ajută...