View Single Post
  #7  
Vechi 19.04.2011, 22:22:39
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Doamne ajută! Aș avea două întrebări legate de relația pe care trebuie să o avem cu părintele duhovnic.

1. Ce se întâmplă când părintele duhovnic dă un canon prea ușor, sau nu dă deloc, pentru un păcat greu sau mai multe? (În cazul meu, îmi spune că nu este bine ceea ce am făcut, explicându-mi unde greșesec, și să nu încerc să nu mai fac). Este bine să cerem noi un canon, sau acceptăm doar sfaturile părintelui, neîncercând să punem la socoteală judecata celui care are harul Lui Dumnezeu. Este o dovadă de mândrie sau nesăbuință?

2. În ce caz ne putem schimba duhovnicul? Sunt argumentele enunțate mai sus suficiente? Precizez, că în cazul meu, părintele duhovnic nu mă mustră pentru unele dintre așa-zisele păcate mici, justificând asta prin faptul că astea sunt fleacuri.

Consider că ar fi de folos și părerile altor persoane, de aceea mă adresez dumneavoastră. Iertați-mi îndrăzneala!
Incearca sa-i spui duhovnicului tau aceste ganduri pe care le ai, legate de canon. Daca doresti sa primesti un canon, marturiseste-i asta. Trebuie sa incercam sa fim foarte deschisi fata de duhovnic, sa-i spunem orice framantare pe care o avem. Prin glasul sau, Dumnezeu ne poate sfatui.

In cazul in care simti ca intre tine si duhovnic nu (mai) exista o compatibilitate sufleteasca, il poti schimba.
Reply With Quote