Subiect: Reforma ortodoxa
View Single Post
  #66  
Vechi 15.08.2020, 14:04:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Domnule Mihnea Dragomir, eu vă respect, chiar vă rog să-mi semnalați dacă vi se pare ceva neînregulă cu umor mai bine, decât în forță.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cand spuneti sa consult pleroma bisericii, eu la ce adresa scriu ?
Pliroma Bisericii se poate consulta prin preoți și delegați bisericești, la Marea Unire de la Alba Iulia chiar s-a pus în practică.

Din câte știu eu Biserica Ortodoxă Română are la nivel parohial - un consiliu parohial compus din mireni, la nivel eparhial (Mitropolitan) un consiliu eparhial mixt mireni + preoți, la nivel monahal există un Exarh Mănăstiresc care consultă părerea călugărilor.
La nivel Sinodal, există consilieri bisericești naționali , care erau foarte aproape la alegerea Patriarhului să dea lovitura și să strice jocurile sistemului alegându-l în bloc și masiv pe Bartolomeu Anania.

După ce sistemul a văzut ce putere au Consilierii Bisericești, a tăiat posibilitatea ca mirenii sau preoții nepărtinitori să aibă vreun cuvânt în alegerea Patriarhului.


Mi se pare că un sistem centralist-piramidal se teme foarte rău de comunitate, deși nu există preoție fără comunitate, fiecare hirotonie se face pe seama unui altar în jurul căruia există o comunitate.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Acuma, m-am mai luminat incotro bate reforma. Carevasazica, din două una, dați-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, și anume în punctele… esențiale!
Chestiunile dogmatice sunt foarte sensibile și au stârnit schisme, chestiunile administrative se axează mai mult pe relația cu omul, abordarea lui, discuțiile cu el, ce se poate face și pt binele general fără a lovi la rădăcină la învățăturile de credință.

Ce este rău ca un preot să aibă încrederea comunității și împreună cu o echipă în spate să facă treabă ?

Foarte mult ajută o echipă închegată de mireni capabili un preot în activitatea lui misionar-filantropică.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.08.2020 at 14:11:26.
Reply With Quote