View Single Post
  #179  
Vechi 31.12.2013, 20:02:28
paduretu paduretu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2013
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Deci lupi ai Bisericii. Hai sa nu ne mai ascundem dupa deget, ca n-are rost.... Asa cum noi oamenii suntem fara de greseala, la fel si oamenii Bisericii; in concluzie, Biserica, prin oamenii ei. in concluzie nici macar Biserica nu e infailibila; asdta ar insemna ca toti mai marii Bisericii sa fie infailibili.
Ti-am citit cateva comentarii si concluzia mea e ca n-ai citit nici macar o carte ortodoxa. Iuda facea parte dintre apostolii Mântuitorului si dupa logica ta el nu trebuia sa greșeasca ca Biserica sa fie infailibila. Iuda l-a trădat pe Iisus desi a fost impreuna cu El mult timp . Dumnezeu nu anuleaza libera alegere a celor care il urmeaza, nu anuleaza libera alegere a unui episcop,patriarh ca sa nu mai poata greși caci ar fi nedrept dar "unde sunt adunati 2 sau 3 in numele Meu acolo sunt si Eu in mijlocul lor". Unitatea, sobornicitatea de exemplu a 325 de oameni failibili într-un Sinod vor scoate niste hotărîri infailibile, caci acolo e prezent si Dumnezeu.

Pana sa judeci tu Biserica mai bine ti-ai vedea propriile pacate ca Dumnezeu la judecata te va intreba ce ai facut tu,nu ce au facut preoții Lui;n-avea grija se descurca El sa-i judece si fara ajutorul nemaipomenit al tau.

Last edited by paduretu; 31.12.2013 at 20:27:33.
Reply With Quote