View Single Post
  #5  
Vechi 16.03.2010, 15:24:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
Buna Alin,
Inca nu am acceptat sa fim nasi tocmai de asta ne chinuim in a face alegerea corecta pentru ca ne asteapta cat mai curand cu un raspuns.
Daca informatiile pe care le am sunt adevarate, divortul a fost pricinuit din cauza fostei sotii. El a plecat la munca in nu stiu ce tara, iar cand s-a intors ea avea pe altcineva. Separarea s-a produs de 2-3 ani, dar divortul propriu-zis anul trecut prin vara.
E o poveste lunga si cu trecerea la baptisti.. tot ce stiu e ca el, desi nascut si botezat ortodox, nu se incadra in categoria celor practicanti in schimb frecventa f des barurile si discotecile. Si intr-o noapte cand se afla intr-un astfel de local, i s-a aratat Mantuitorul si sustine ca de atunci s-a lasat de fumat, de baut, de obisnuinta de a vizita localurile si a trecut la baptisti. Ce mai stiu e ca tot satul unde traia atunci au renuntat la ortodoxie inclusiv parintii lui, fratii si rudele ce le are.
Nu stiu nimic de intentiile lui de a trece definitiv la ortodocsi, sau doar pt casatorie pt ca prietena mea nu accepta sa se casatoreasca la ei.. habar n-am si nici nu stiu cum as putea sa abordez problema ca sa nu o supar pt ca imi este o persoana f apropiata..pacat ca e asa incurcata situatia.
Da, situatia este f. incurcata.
De cat timp se cunosc totusi?

Ar trebui sa vorbesti mai intai cu prietena ta despre el, sa vezi daca ea este sincer interesata de starea lui spirituala sau e prea disperata sa se casatoreasca ca sa se gandeasca cu adevarat la asta.

Omul asta a facut niste greseli teribile, a trecut la baptisti si a tarat si pe altii dupa el, iar dupa asa "revelatie spirituala", ajunge la divort??

Cand vine vorba de divort, desigur, intotdeuna e vina celuilalt, dar este cu adevarat asa? Prietena ta a avut ocazia sa asculte si pozitia fostei sotii?

Dar cu adevarat se cunoaste la el o pocainta pe masura a ceea ce a facut pana acum?
Pare framantat de problema faptului ca i-a dus pe altii in pacat (cu convertirea la baptisti cel putin?) Isi pune problema sa indrepte lucrurile?
De cata vreme a luat hotararea sa treaca la ortodocsi?
De cat timp nu mai merge la baptisti?
Pe ea a incercat sa o duca la ei?
Acum se vede la el un atasament sincer si profund pentru Biserica?

Cand are de gand sa faca trecerea asta? Cu o zi inainte sa se casatoreasca sau e atat de sincer incat ar fi dispus sa o faca si maine?
Casatoria pentru cand ar fi programata?

N-ar fi rau sa rugati un preot bun sa vorbeasca cu el in prealabil, vizavi de intoarcere si sa-i cereti si lui parerea daca omul asta e chiar sincer in intentiile lui sau poate doar vrea o femeie in casa si ar face orice pentru asta.

Si e bine sa vorbiti si voi cu el, deschis, despre toata chestiunile asta, eventual sa va explicati si datoriile spirituale (in primul rand) care va revin ca nasi, ca sa inteleaga de ce e nevoie sa clarificati aceste aspecte.

Desi tare ma tem ca daca a jucat teatru si a pacalit un sat intreg atunci cand a zis ca i s-a aratat Iisus, ar mai putea pacali cativa oameni in plus..

Intrebati-l ce anume l-a facut sa treaca la Biserica Ortodoxa si ce are de gand sa faca cu rudele pe care le-a impins sa iasa din Biserica.

Daca iar o da in revelatii destul de sigur va crede pe toti naivi. Insa as fi curios de raspuns..

Voi nu? E clar ca el e problema nr. 1 in ecuatia asta (dincolo de eventuala graba/naivitate a prieteni tale) si nimeni nu va poate spune EXACT cum stau lucrurile cu el decat el insusi. Cu putin fler se poate vedea daca exista sinceritate sau nu in spusele lui, si parerea unui preot (bun) care sa stea de vorba cu el, ar conta mult.

Si ar fi bine sa treaca macar 1-2 luni intre slujba de primire la ortodoxie si casatorie.

Daca prietena ta e f. grabita, explica-i ca-si asuma un risc maricel daca alegerea se dovedeste a fi gresita. N-ar fi rau sa mai amane putin casatoria, sa-l vada pe omul lui in postura de ortodox cam ce si cum..
Reply With Quote