View Single Post
  #10  
Vechi 16.03.2010, 17:10:38
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
Buna tuturor,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in problema cu care ne confruntam (eu si sotul meu). De curand, o prietena de a mea ne-a anuntat ca se va casatori peste cateva luni si ne-a rugat sa le fim nasi. Am fi zis da fara sa cugetam prea mult, dar sunt cateva probleme destul de mari:
- In primul rand ea este mai mare cu 4 ani decat noi, iar el cu 8;
- Ea e la prima casatorie, in timp ce el a mai fost inca o data casatorit are si 2 copii cu prima lui sotie;
- Iar cea mai grava este ca desi s-a nascut ortodox, in urma cu cativa ani (cred ca inainte de prima lui casatorie) el s-a trecut la nu stiu ce secta (cred ca la baptisti daca nu ma insel, dar nu cred ca e important asta). Acum a acceptat sa faca cununia religioasa in Biserica Ortodoxa si nici nu stim daca ar trebui sa i se citeasca cateva rugaciuni inainte (de botez nu crede ca e vorba, adica banuiesc ca a ramas valid primul).

Voi ce ziceti? Ati auzit de astfel de cazuri?

tinand cont de responsabilitatea ce va revine dupa ce cununati, eu zic sa va ganditi bine...
si mai zic sa va sfatuiti cu parintele vostru duhovnic, daca aveti unul.
daca nu... e timpul sa va faceti... pentru ca sunteti in fata unui lucru important din viata.
nu e chiar o chestiune legata de bani si de inrudiri... ci de insasi mantuirea voastra...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote