Subiect: Tu eu si Hristos
View Single Post
  #3  
Vechi 05.09.2011, 11:37:15
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumitrucelmare2000 Vezi mesajul
Cum s-au întâlnit ... nu-și amintesc nici ei. Oricum se cunoșteau demult. Se gândeau de mici unul la celălalt. Înainte de a se întâlni ei în mod real, se întâlneau inimile lor la rugăciune, înaintea lui Hristos. Așa că întâlnirea a fost de fapt o recunoaștere. Ei erau sfioși, dar Îngerii lor se îmbrățișau, bucurându-se de iubirea care avea să se nască.Își deschideau sufletul în fiecare zi, tot mai mult, unul către celălalt și au văzut că împărtășeau aceleași idei, visau aceleași visuri și mai ales aveau aceeași mare iubire: Hristos. El le era Domn atotputernic, Prieten drag și bun Sfătuitor. În fiecare seară, iubitul Îi povestea în taină lui Hristos despre frumusețea iubitei lui, iar ea, cu inima strânsă de fericire Îl ruga pe Bunul să le dea iubire curată.
Și iubirea lor lua uneori chip de porumbel și zbura ușor străbătând înaltul cerului și oprindu-se pe brațele Prietenului lor drag. Alteori, lua chip de floare și se aducea în dar Preacuratei Măicuțe a lui Hristos, iar alteori, se înălța ca o cântare duioasă înaintea Dumnezeului tuturor.
De multe ori ea își aducea aminte de naivitatea pe care o avea când era mică și când, mâncând, obișnuia să-I lase loc la masă și lui Hristos, ori seara, când mergea la culcare, avea mereu grijă să fie un colț de pat liber, să aibă și Domnul ei drag unde să se odihnească. Acum, naivitatea asta dulce părea că îi cuprinde pe amândoi: pe banca din parc unde obișnuiau să se oprească, era mereu loc și pentru Hristos.
De multe ori inima lui îi cânta iubitei și inima ei îi răspundea. Hristos era Cel care îi învăța să-și cânte unul altuia. Ei îi cântau Lui, Domnului tuturor, cu toată inima, iar El primea cântările lor și le împletea cu degetele Lui făcând din ele o singură cântare și din inimile lor, o singură inimă. Și așa, cântarea lui era și cântarea ei, rugăciunea lui era și rugăciunea ei...
Și se sărutau acești doi tineri,... se sărutau frumos, că Hristos era cu ei. Mergeau înaintea icoanei Lui și sărutau amandoi odată palmele iubitului lor Domn. Iar El strângea în mâinile Lui sărutările lor și făcea din ele una singură. Astfel, sărutul ei devenea al lui și sărutul lui era al ei.
Iar Îngerii se bucurau știind că avea să urmeze o nuntă frumoasă la care Hristos Domnul și Măicuța Lui vor fi invitați de seamă. Și surâdeau Îngerii știind că în scurt timp cei doi nu vor mai fi două trupuri cu două inimi ci un singur trup și o singură inimă ...
Zboară, Îngerul meu, peste lume și vezi de mai visează cineva același vis ca mine!
ce gandire frumoasa, ce dorinte frumoase.
Imi aduce mainte de perioada in care eram prietena cu sotul meu....Aceeasi naivitate copilareasca , aceasi dorinta zvacnea in ambele piepturi, aceleasi ganduri si idealuri.
timpul se oprea in loc si lumea era a noastra. nu mai exista decat Domnul si noi.
Si ne doream ca starea aceea sa tine o vesnice, sa ramanem ptr totdeauna asa de fericiti.
Dar timpul nu ne-a ascultat....
A urmat si nunta, frumoasa, de poveste. Fara printi si printese, caleasca si muzicati dar frumoasa. Simpla, modesta.
Au venti si roadele binecuvantate ale casniciei, trei copilasi micuti, care ne fac viata mai frumoasa.
Nu mai visam, visul ni s-a implinit. acum ne traim visul. Ne bucuram de familia pe care ne-a dat-o Domnul, ne crestem copiii impreuna. Muncim cu drag pentru ei, stiind ca vine seara, momentul in care familia se reuneste si ne bucuram impreunaregatim cina, mancam impreuna, apoi strangem si ne jucam. Fie facem jocuri interactive din carti, special ptr varsta lor, fie de jucam de ursul pacalit de vulpe sau Pisoiul in pericol! Ajutor, fie citim povesti cu sfinti sau intamplari din mica Biblie. a, era sa uit de arhicunoscutele diaflime, care au priza si la princhindei.
Apoi in rugaciune si cantare incheiem ziua, multumindu-i Domnului ptr toate.
A doua zi o luam de la capat.
Nu mai suntem copiii de altadata, acum suntem parinti, nu mai e viata usoara de altadata, acum avem greutati si suparari destule, dar mergem inainte...Spre Inviere.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote