Subiect: Bucate de Post
View Single Post
  #6  
Vechi 14.02.2009, 14:25:22
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Ghioza.
Se face un aluat simplu din faina,sare si apa,se intinde foarte bine pe masa,cu multa faina,apoi se fac forme rotunde cu o cana.
Se face o compozitie din ceapa si usturoi tocat marunt,in egala masura,varza,de asemenea tocata(de preferabil la robot),se toaca ciuperci,apoi se amesteca toare cu sare si piper si cu granule de soia,umflate in prealabil.Se condimenteaza cu piper si se pune si ceva ulei.
Se i-a fiecare forma rotunda de aluat in mana,se pune in el o lingurita din compozitia pregatita,apoi se inchide ca formele de placinte poale-n brau,insa sa se aseze pe masa pentru a fi drept pe o parte.Cred ca exista in magazinele chinezesti de tip daiso o forma speciala din plastic,avand doua parti,in care se aseaza astfel aluatul si compozitia,dupa care se inchide facand forma specifica ghioza,acestea sunt special pentru ghioza.
Se pun toate aceste forme de aluat cu compozitie intr-o tigaie neaparat teflonata,se pune margarina(cam o lingura),si apa cat le cuprind pana la jumatate.Se pune capac si se lasa la fiert pana ce scade apa toata si incep a se praji.Se pot intoarce si pe partea cealalta ca sa se prajeasca putin,apoi se scot ghioza.
Se mananca calde,intingandu-le prin sos de soia.(este un sos negru si sarat,cu o consistenta foarte subtire,aproape ca apa).
...Sunt bestiale!(de regula se fac cu carne)
Daaaaaaaaaaaa.... prietena mea chinezoaica m-a invitat la cina cu cateva saptamani in urma si a gatit in fata noastra aceasta reteta .. varianta cu carne evident... a preparat-o in 2 ore si am mancat in 10 minute
Sarbatoreau prima zi a Anului Nou, dupa calendarul chinezesc.. iar aceasta mancare este traditionala ptr acea zi
Reply With Quote