View Single Post
  #1  
Vechi 04.06.2009, 11:09:52
adi_cambir's Avatar
adi_cambir adi_cambir is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2007
Locație: Sunt de origine galatean insa in prezent locuiesc in Republica Ceha
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit In Numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.

Fratilor, in primul rand va rog sa-mi iertati nevrednicia cu care va scriu necitit fiind si lenes in cele pentru mantuire. Mintea mea intinata cu patimile trupesti(ca nici pe prima treapta n-am fost in stare sa urc pana acum) nu imi da pace in niste privinte legate de Preoti. Desi stiu ca nu sunt vrednic nici a intra in Biserica dupa ce intru mai ridic si capul uitandu-ma la gesturile Preotului! As vrea sa va intreb: care este "job-ul" Preotului altul decat a savarsi Sfanta Slujba? De ce nu acorda Preotul importanta insemnarii Sfintei Cruci asupra credinciosilor si asupra celorlaltor lucruri? Si de ce se grabeste sa rosteasca Slujba? Chiar si la Sfanta Manastire am vazut aceasta. Ma intreb cate-odata: oare n-ar vrea sa facem schimb de job-uri? Ma tulbura sa vad Semnul Sfintei Cruci facut in graba asa ca dupa Preot imi mai fac si eu una ca in putina mea lectura am gasit ca se tavaleste vrajmasul pe jos de ras cand vede pe credincios ca face Semnul in graba si fara atentie, cu atat mai mult un Pastor de turma cred ca il trimite in concediu medical.
"Binecuvantati pe Domnul toti Ingerii Lui! In tot locul Stapanirii Lui binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!"
Ca a Ta este Imparatia si Puterea si Slava, a Tatalui si a Fiului si a Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!
Reply With Quote