View Single Post
  #11  
Vechi 18.01.2011, 13:29:35
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Este vina preotilor pentru situatia in care crestinii nu se mai apropie de Euharistie.
Este vina preotilor pentru lipsa de evlavie a crestinilor de rand si fata de reaua lor raportare la Euharistie.
Extrag un fragment din interviul cu parintele Rafail Noica, din linkul lui Cristi de mai sus:

"Caci ce vedem noi? Pai pe popa, care are o lingurita cu o bucatica de paine si un pic de vin. Cum zicea un preot care intreba pe parohieni; "Stiti cu ce va impartasiti? Stiti ce este impartasania?" "Apai cuminecatura, Dom' Parinte." "Si cuminecatura ce este?" "Apai impartasanie, Dom' Parinte." Si nu o mai scotea la capat. Si asa, am ajuns intr-o situatie in care omul nu mai are nici o notiune despre cele sfinte; nici ca un pacat este un pacat, si nu cunoaste "nici gustul harului." Si atunci de unde sa incepi?"

De unde sa inceapa preotii daca nu de la cateheza, predica, de la dorinta reala de a-i invata pe cei care ii frecventeaza biserica notiunile elementare, de baza ale credintei noastre ortodoxe? Atunci vor sti ce este Sfanta Impartasanie, atunci poate ca vor intelege sensul adevarat al Sfintelor Taine lasate noua tuturor de catre bunul Dumnezeu.

Am intalnit in Iasi, demult, un preot care uneori ne explica in timpul Sfintei Liturghii ce inseamna anume moment si ce urmeaza, scurt si pe intelesul tuturor. Bravo lui.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote