View Single Post
  #5  
Vechi 28.09.2006, 21:12:59
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Multumesc tuturor celor care s-au oprit putin sa reflecteze la problema mea. E extraordinar cand esti printre straini, departe de toti cei dragi, sa vezi ca se mai gandeste cineva la tine si la probleme tale.

Intr-adevar e foarte importanta ascultarea de duhovnic. Problema e ca si duhovnicul, in aceasta societate in care cei mai multi se impartasesc f des, are tendinta sa dea dezlegare in functie de tine. Adica daca tu ai vrea des, el te lasa, iar daca tu vrei rar, el nu-ti impune. E putin ciudata situatia, ca tu te trezesti ca trebuie sa decizi. E simplu cand duhovnicul ia decizia si el raspunde. Devine complicat cand decizia e luata cu tine sau de tine si tu esti responsabil. De aceea, as dori sa cunosc mai multe aspecte legate de un istoric. Saurian mi-a dat cateva notiuni. Aici sunt f multi veniti din Romania si din Rusia, care isi pun aceasta problema, socati putin de sistemul de impartasire pe banda rulanta, si care, intr-un fel sunt torturati de ceilalti ca nu aplica aceleasi reguli. Daca aveti detalii fundamentate patristic sau de alt gen, va rog sa-mi dati de lucru. Voi fi silitoare.
Elena
Reply With Quote