View Single Post
  #27  
Vechi 25.10.2016, 13:37:55
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu am unele semne de intrebare pe tema asta.
Cand vad cum se duce lumea si cauta pe unul sau altul din preotii sau calugarii care ar avea nu stiu ce puteri si care pot sa-i ajute in anumite probleme, ma intreb de unde vine totusi lucrul asta?

Se duce din vorba in vorba ca unii fac anumite minuni, ca au anumite haruri si se duc oamenii acolo intr-una: parintele Arsenie Boca, sau Cleopa, sau mai multi care nu-mi vin in minte acum.

De unde au invatat oamenii lucrul asta?
Cine i-a invatat asta?
Unii nici nu i-au cunoscut pe cei amintiti mai sus, asa ca la cine se duc ei de fapt?

Suntem invatati sa ne ducem la preot cand avem probleme.
Avem aceasta incredere mare ca preotul, credinta ne poate ajuta.

Nu stiu ce sa spun si daca este buna aceasta goana dupa un nume sau altul.
Oamenii vor minuni, rezolvari imediate, vindecari. Toti vrem asta.

Eu nu stiu insa de ce ne legam de anumte persoane, nume. Nu-l cunosc de exemplu pe parintele Boca.
Eu il stiu pe Iisus, pe maica Sa, pe Sf. Nectarie si alti sfinti cunoscuti de toti. La ei ma rog.
Sigur ca as avea nevoie si de sfat concret de la un preot.
Inainte ma duceam la parintele Galeriu. L-am cunoscut, era aproape.
Mie mi-a facut bine, dansul.
In rest nu stiu unde as putea sa merg, la cine.
Nu cunosc si nu stiu daca ar fi bun pentru ceea ce am eu nevoie.
Daca s-ar purta dur cu mine si ar da cu mine de pamant, cum mai facea parintele Cleopa, sau chiar Boca (asa am citit) si as pleca zdruncinata sufleteste de la ei?
Eu sunt foarte sensibila. Ce spaima ar produce in mine si poate m-ar indeparta chiar de la credinta. Nu stiu, spun si eu. Poate ar fi chiar invers, dar sunt diverse socuri si diversi oameni.

Si ce anume asteapta lumea? Si daca nu se intampla asa cum vor ei?

Iar cu preotii nostri de la biserica unde mergem fiecare, asa cum am mai spus, sunt oameni. Unii au talent, altii nu, unii au conditii, altii nu.
Depinde de om, de nevoile lui, de comunitate chiar.
Oamenii pot si trebuie sa se duca acolo unde se simt bine omeneste si in credinta, unde il gasesc pe Iisus.
Dar dupa om sa cautam si nu dupa nume. Zic eu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote