View Single Post
  #211  
Vechi 04.12.2020, 08:12:14
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
...
Cum ai putea învăČ›a dintrun păcat sau dintro greČ™ală? Un păcat sau o greČ™ală e ceva rău din care nu ai ce să înveČ›i din moment ce e ceva rău, greČ™it. E un egoism extrem Č™i o mândrie ca să elimini pe Dumnezeu din ceea ce ai avea de învăČ›at de la El Č™i să ”înveČ›i” exclusiv din păcatele Č™i greČ™elile tuturor vieČ›ilor tale....
Nu e vorba de a invata teoretic ca la gradinita, ci de a deprinde practic din viata de zi cu zi, de a dobandi morala unei intamplari, de a-mi insusi dreptatea lui Dumnezeu pe care El mi-o reveleaza ca suferinta dupa ce eu am produs o perturbare, un deranj, o paguba in jurul meu(Imparatia lui Dumnezeu).

Aceasta suferinta vine in urma faptei mele reprobabile, iar daca eu nu inteleg legatura, atunci suferinta se va propaga la un nivel mai grav si tot asa pana eu voi intelege legatura cauza-efect si voi restabili armonia mea cu Universul(Imparatia lui Dumnezeu). Aceasta armonie s-ar putea realiza chiar si numai prin constientizarea greselii(evitarea repetarii ei).

Daca restabilirea s-ar realiza in cadrul unei spovezi, foarte bine pentru mine; daca nu, atunci se va face cand si cum va voi Dumnezeu, insa se va face neaparat tot pentru binele meu. Daca lectia a fost invatata se trece la lectia urmatoare, tot asa cum scrierea(in clasa I) se invata dupa invatarea literelor.

Daca eu sunt botezat in numele lui Iisus Hristos, atunci mi se cere spovada; daca nu o fac, atunci mi se aplica ce spuneam mai sus + canoanele BO.
Asadar nu inveti din greseala, ci din consecintele ei tragi invatamintele de rigoare.



P.S. Eu am gasit in Scriptura (VT si NT) peste 50 de versete in care se evidentiaza karma.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote