View Single Post
  #233  
Vechi 09.12.2020, 17:35:14
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Suntem oarecum în etape diferite, dar ai dreptate mă exaltez și am simpatie fiindcă simt ca pot cumunica la alt nivel cu tine. Tocmai de asta și accentuez ca ceea ce ți se întâmpla este un stagiu evolutiv, chiar dacă ție ți se pare invers.
E cat se poate de logic ca fiecare dintre noi ne aflam in stadii individuale diferite de evolutie, n-am niciun dubiu legat de asta; de aici rezulta pareri si puncte devedere diferite(inclusiv "orbire") asupra aceluias aspect.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Conștiința universală și Hristosul cosmic depășesc creștinismul, ortodoxia și orice religie. Nicio doctrină nu poate cuprinde iubirea divina ce se revarsă necondiționat peste orice conștiința din univers.
Poate te referi la ortodoxia "standard", sau la manipularea omeneasca a canoanelor ei...

Eu sunt de parere ca "doctrina" muceniciei e suficienta si poate cuprinde tot si sper(n-am studiat) ca se poate regasi in toate religiile, ca altfel n-am mai fi religie daca nu ma conduce la transcendenta. De aceea spuneam ca la un anumit moment(intr-o anume intrupare) fiecare va ajunge sa-L cunoasca pe Duhul Sfant, Care ii va descoperi pe Iisus Hristos(sau invers)...

1. De aceea și noi, având împrejurul nostru atâta nor de mărturii, să lepădăm orice povară și păcatul ce grabnic ne împresoară și să alergăm cu stăruință în lupta care ne stă înainte.
2. Cu ochii ațintiți asupra lui Iisus, începătorul și plinitorul credinței, Care, pentru bucuria pusă înainte-I, a suferit crucea, n-a ținut seama de ocara ei și a șezut de-a dreapta tronului lui Dumnezeu.
3. Luați aminte, dar, la Cel ce a răbdat de la păcătoși, asupra Sa, o atât de mare împotrivire, ca să nu vă lăsați osteniți, slăbind în sufletele voastre.
4. În lupta voastră cu păcatul, nu v-ați împotrivit încă până la sânge.(Evrei12,1-4)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote