Subiect: Egoismul
View Single Post
  #49  
Vechi 10.09.2011, 03:04:10
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
eu cred ca atunci cand cineva este prea iubit se naste egoismul pt ca un om daca este iubit si rasfatat de toata lumea se invata ca totul ii revine lui fara sa depuna efort si automat devine egoist fara sa se gandeasca si la ceilalti.....daca cineva nu se simte iubit de toata lumea atunci acel om intelege ca nu totul ii revine lui si se invata sa mai si daruiasca
Exista si persoane neiubite care-si duc amarul la extreme:vesnic neimpliniti si nefericiti,cu o fata catranita,mereu pusi pe harta ,fierb in propria invidie ca altii au o alta atitudine.
O sa ziceti ca-i condamn...nu,nicidecum nu-i condamn ci doar ii observ cum isi duc amarul prin viata,am oameni din acestia la serviciu si tare rau este sa-i suporti sau sa le stai prin preajma;cum te vad ca apari zimbitor si fericit expresia fetei lor spune:"ce-o avea si prostanaca asta de zambit,aici la serviciu suntem pe viata si pe moarte,totul este o lupta serioasa,cine isi permite sa fie fericit?ia,lasati fericirea la intrare!"
Persoanele astea dezvolta si manii legate de activitatea in munca,astfel ca daca nu urmezi "regurile"maniilor lor adio zambet pe buze in ziua aia,vor avea ei grija sa-ti dispara!!!

Am vazut si persoane raftatate foarte dulci,de aceea cred ca lipsa iubirii aduce mai multe pagube sufletului omenesc decat surplusul ei!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote