View Single Post
  #2  
Vechi 20.07.2009, 19:32:26
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Din cat am inteles eu, Sf. Apostol Pavel compara legatura dintre barbat si femeie cu cea dintre Hristos si Biserica.
Femeia este deci datoare sa se supuna barbatului, asa cum si Biserica asculta de Hristos.
Iar barbatul este dator sa iubeasca femeia, asa cum Hristos a iubit Biserica si si-a dat viata pentru ea.

Eu cred ca in aceasta relatie, rolul dificil il are barbatul.

Altfel este foarte usor sa pretinzi ascultarea.. sa spui sotiei: esti datoare sa te supui. Dar nu uita barbatul ca din partea lui se asteapta iubire? Si nu orice fel de iubire, ci iubirea jertfelnica.

Ascultarea femeii se face intru Hristos (nu este barbatul mai presus de poruncile lui Hristos!).
De asemenea, eu am gasit opinia ca nu este femeia datoare sa se supuna acolo unde nu exista dragostea barbatului fata de ea. (Nu stiu ce sa spun despre aceasta.. dragostea vine si trece, mai ales daca barbatul nu este credincios.. Multe femei rezista eroic in casnicii fara dragoste).

Partenerii raman egali! Dumnezeu ne-a creat egali (ne-a creat una, de fapt, din cat am reusit sa inteleg, ceea ce este mai mult decat egalitatea. Egalitate inseamna sa-l respecti pe celalalt, sa nu te consideri mai mult sau mai putin decat el. Dar Dumnezeu ne-a facut astfel incat sa nu ne gasim implinirea decat in unitate cu celalalt, prin reunire cu celalalt).
Reply With Quote