Subiect: Rusine!
View Single Post
  #4  
Vechi 12.01.2011, 21:51:16
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

A fost odată când stăteam în Biserică la Sfânta Liturghie. Aveam în fața un băiat trecut de adolescență, îmbrăcat așa haios ca la club, cu părul făcut țepi și mestecând gumă.
Terminându-se slujba a venit vremea pentru miruit. Preotul ce miruia, bătrân, serios, cu părul alb complet și barba lungă și deasă, nu-i ardea de glume.
Se apropie tânărul de părinte... acesta din urmă l-a fixat în priviri. Se apropie să sărute crucea și când colo preotul ia Sfânta Cruce și îl plesnește peste buze cu ea... „Așa se vine îmbrăcat la discotecă, nu la biserică!”

Trebuie să fie și așa învățați, că altfel nu înțeleg! Pe ei/ele nu-i mustră conștiința când vin așa la biserică ?? Mai ales în halul descris de voi ?

Păi eu când am intrat și în pantaloni scurți în biserică cât vizitam Iașiul mă rodea conștiința de curgeau apele pe mine și nu puteam sta acolo. Apoi tare mi-a părut rău că nu le-am putut vizita, nefiind îmbrăcat cuviincios.

Sunt de acord că ar trebui să existe un afiș pe care să scrie mare și cu roșu de se poate:

„Îmbrăcați-vă cuviincios
Închideți mobilele
Nu vorbiți în timpul slujbei”


De-aș fi arhitectul bisericii, aș mai adăuga un strat mijlocitor format din plasă de oțel pe care aș împământa-o. Măcar așa scăpăm de telefoanele care sună în timpul Sfintei Liturghii. Rușine!
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!

Last edited by colaps; 12.01.2011 at 21:57:04.