View Single Post
  #5  
Vechi 19.06.2011, 00:17:46
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

- Cum adica nu mai comunicati cu labelul vostru?
E.M.: Nu aveam nici un feedback de la casa de discuri, nu primeam bani, nu ni se raspundea la e-mailuri, nu eram bagati în seama. Cu alte cuvinte, "nu e treaba voastra ce facem noi". În plus, nimeni nu ne cunoaste la noi în tara. Colegii mei de clasa ziceau ca Edward Maya nu-i român. Oamenii sunt înnebuniti afara, dar în tara nu ne cunoaste nimeni. Era un mare semn de întrebare.
V.J.: Noi am vrut sustinere în primul rând pentru România, dar n-am fost invitati la nicio emisiune, nu a existat niciun articol despre noi, nu avem niciun CD cu piesa noastra.
E.M.: Asa ca, dupa ce am lansat si a doua piesa, "This is my life", tot cu Vika Jigulina, am zis ca vrem sa stim si noi despre bani, despre licenta si ne-am dus acolo cu avocatul, sa ne ia cineva în serios. Asta se întâmpla acum un an si jumatate. Am discutat ceva foarte vag, din nou nu ni s-au oferit informatii. Atunci am zis OK, nu vrem sa mai colaboram.

- Si ei ce-au zis?
E.M.: A în a doua secunda ne-am trezit ca suntem dati în judecata de casa noastra de discuri, cerându-ni-se daune de peste 2 milioane de euro, pentru ca am îndraznit sa reziliem contractul, în baza faptului ca nu suntem multumiti. Si ne-am trezit cu patru procese pe cap, nu stiu exact pentru ce, noi neprimind bani. Vika, timp de doi ani, n-a primit niciun ban. Abia prin octombrie-noiembrie anul trecut a primit ceva, dar e o mare discrepanta între cât de mare a fost succesul si câti bani a primit.

- Ce-ati facut dupa ce v-au dat în judecata?
E.M.: Normal ca trebuie sa ne aparam. Cu toate astea, am continuat sa compunem muzica si am scos "Desert Rain", al treilea single. Suntem acum într-o situatie paradoxala. În iunie plecam în al doilea turneu în SUA, în zece dintre cele mai importante orase. Suntem singurii români care au intrat în Top 100 Billboard. Pe 22 mai suntem invitati la Billboard Music Awards, cele mai importante premii all over the world. Alaturi de Lady GaGa, Beyonce, La Roux, Yolanda Be Cool, suntem nominalizati la categoria Dance Song. Nimeni nu stie asta. Am fost la Winter Music Conference, în Miami, unde "Stereo Love" a fost nominalizata la sectiunea Dance. "Desert Rain", pe care am lansat-o în decembrie prin casa mea de discuri, Mayavin Music, exista deja în Rusia, UK, Franta, Mexic, Brazilia. Tot în iunie, suntem invitati la Budapesta, la premiile VIVA, unde vom fi premiati pentru "Desert Rain", considerata cea mai buna piesa a începutului de an. Suntem peste tot în lume cu "Desert Rain", dar în România nu existam pe radio, pe TV si nu întelegem ce se întâmpla. Credem ca asta are legatura cu faptul ca suntem dati în judecata de fosta noastra casa noastra de discuri, suntem dati exemplu, pe modelul cine se ridica sa puna pretentii dispare. Dar noi nu ne lasam.

- Ai încercat sa vorbesti cu directorul acestei case de discuri?
E.M.: Deja nu mai exista comunicare de un an si jumatate decât între avocati. Stii, noi, daca am fi vrut sa plecam si nu ne interesa România, niciodata nu am fi discutat despre asta. Noi avem succes afara si am putea oricând sa plecam. Dar eu vreau sa termin Conservatorul, sa fac muzica aici. N-as pleca niciodata din România.
V.J.: Nu e vorba ca nu ne recunoaste lumea pe strada aici, problema e ca nu ni se difuzeaza muzica. În România nu existam. În Canada m-am trezit ca cineva îmi cânta piesa. Acum un an a aparut Mia Martina, o artista care cânta "Stereo Love", având si clip oficial pentru melodie. Si cânta cu voie, cu acte în regula piesa asta. Cine i-a dat voie? Labelul nostru! Noi nu i-am dat niciodata voie sa faca asta. Orice contract semnat trebuia sa fie cu acordul scris al artistilor. Am cerut explicatii. Ni s-a spus ca ei nu stiu nimic. Labelul din România a zis ca nu e vina sa, iar labelul de afara a zis: "ne scuzati, dar noi avem toate drepturile de la labelul vostru din România"...

- De ce nu vreti sa numiti acest label?
E.M.: Este singurul label mare din România si sunt trecut ca si artist pe pagina lor. (n.r. - este vorba despre Cat Music). Dar nu vrem sa spunem nume, sa dam vina pe cineva. Vrem ca lumea sa înteleaga situatia în care ne aflam si sa ne sustina, pentru ca noi suntem de partea publicului. Oricum n-avem nicio alta putere.
Spui ca e o mare fita sa fii român. Asa de bine sunt priviti artistii români afara?
E.M.: Peste tot aud numai vorbe de lauda despre români. Oamenii iubesc România datorita muzicii noastre, pentru ca suntem mai multi artisti care suntem cunoscuti afara. De câte ori intram pe scena, luam cu noi steagul tarii respective si al României. Si peste tot gasim români. Iar când venim acasa... ne bucuram, dar avem asa, un sentiment de tristete, de dezamagire.

CAT MUSIC NU COMENTEAZA! Reprezentantii casei de discuri CAT Music nu au dorit sa comenteze referitor la acest subiect.
Reply With Quote