Subiect: botezul
View Single Post
  #34  
Vechi 26.08.2007, 23:42:30
albinuta albinuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina-elena
hai sa va intreb ceva in legatura cu botezul copiilor mei.
se da situatia: primmul copil a fost botezat doar prin stropire, imi amintesc perfect, chiar m-am mirat putin, dar apoi m-am gandit ca daca slujba si rugaciunile de pogorare a sfantului duh au fost spuse, nu-i nici o problema, si apoi preotul stie ce face(argumentul autoritatii). la al doilea, peste cativa ani , acelasi preot, de la biserica parohiei noastre, pe timp de iarna, cu biserica recisoara, a efectuat botezul cu scufundare cu tot.
se cere:
1)a ma lamuri cineva daca botezul copilului nr.1 e valabil, sau , Doamne fereste, ar trebui s-o mai botez odata;
2)a incerca o elucidare a atitudinii preotului, in varsta de altfel, oare in perioada dintre cele 2 botezuri o mai fi citit cate ceva sau i-a fost solicitat de catre mai-marii lui sa nu mai faca treaba de mantuiala, la reclamatia vreunui nemultumit?
Sf Paisie Aghioritul si alti Sfinti ne-au dat exemple clare referitoare la botezurile catolice ..ca acestea nu sunt valide.si multe persoane au fost botezate prin scufundare ,botezul prin stropire nefiind recunoscut.
Reply With Quote