View Single Post
  #22  
Vechi 07.04.2012, 10:08:42
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Prefer Talcuirea lui Teofilact al Bulgariei,decat a parintelui Calistrat de la Vladiceni,fost parintele Calistrat de la Barnova...
Stie toata lumea ce necazuri a avut la Manastirea Barnova si cu ce se ocupa oamenii care i-au facut rele al caror nume nici sa-l pomenesc nu vreau. Cred Daniel_7 ca si tu esti unul dintre ei, vorba Mosh-Neagului, oricati de 7 ai avea dupa nume...; este in firea lucrurilor sa fie si oameni ca tine. Multi si-au cerut iertare parintelui pentru ca au crezut acele calomnii si acea strategie organizata de a-l denigra. Acum toti il lingusesc, pana si vechii "dusmani". Dumnezeu l-a ridicat: "Că ne-ai cercetat pe noi, Dumnezeule, cu foc ne-ai lămurit pe noi, precum se lămurește argintul. Prinsu-ne-ai pe noi în cursă; pus-ai necazuri pe umărul nostru; Ridicat-ai oameni pe capetele noastre, trecut-am prin foc și prin apă și ne-ai scos la odihnă." (Ps. 65, 9-11) Desi "odihna" pe pamant e relativa si alunecoasa...

Daca faci parte din "vechea garda", poate ar fi bine sa te trezesti la realitate. Simtul penibilului e adevarat ca se pierde in anumite situatii... Vezi sa nu candidezi la ele Daniele...

P.S. Ti-am spus si iti repet, nu te-a invitat nimeni pe acest THREAD, lumea este larga, mergi unde vezi cu ochii. Asta denota si calitatea ta umana slaba si lipsa de preocupari. Iti recomand sa cultivi in tine cele pe care spui ca le-ai citit la Sfantul Teofilact al Bulgariei si sa nu-i faci amintirea de ras prin pomenirea sa pe buzele tale, prin comportamentul tau.
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote