Subiect: Bucate de Post
View Single Post
  #206  
Vechi 22.03.2013, 10:11:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
În prealabil postat de costel
Ingrediente: 1 varza rosie, taiata subtire; 25g de margarina; 1 mar verde, decojit si ras
1 frunza de dafin; 3 catei de usturoi; 100ml otet de cidru; 25g de zahar brun; 1 mana de nuca, prajita si maruntita

Mod de preparare: Se pune varza intr-o cratita larga si putin adanca, impreuna cu margarina, marul, frunza de dafin si cateii de usturoi. Se gatesc amestecand incontinuu, pana cand varza incepe sa se inmoaie. Se adauga otetul (fa un pas in spate si nu inspira pana cand nu se risipeste aburul), apoi se amesteca in continuare pana cand otetul este aproape evaporat. Se adauga zaharul si se amesteca pana se dizolva complet – ai grija sa nu se arda. Se presara nucile pentru servire. Se poate congela foarte bine, dar trebuie lasat sa se dezghete complet inainte de a fi reincalzit cu grija intr-o cratita sau la microunde. (Sursa GoodFood)




"GoodFood" - "bun" la gust, dar nu și sănătos în același timp.

Margarina nu are ce căuta în mîncare. Nu-ți oferă nimic, ba din contra, îți face rău.

Dacă decojiți mărul pierdeți exact ce e mai calitativ din el: coaja.

Nici oțetul nu e bun. "Fă un pas în spate", aruncă-l și stoarce o lămîie în loc.

Nici zahărul, oricît de brun ar fi.

Nuca românească e lider cap de serie la capitolul semințe în coajă, dar de ce s-o prăjești? Miezul crud e excelent la gust și foarte indicat pentru sănătate.

Varza roșie e indicată deoarece conține resveratrol (o substanță puternic anticancerigenă), antioxidanți șamd - dar consumați-o crudă, fraților! Prin fierbere nu mai rămîne mare lucru din ea.

Congelare, reîncălzire, microunde... e clar, ăștia vor să ne omoare cu zile. :)
Pai:
-nu am facut-o cu margarina,sunt total impotriva ei,nici nu avem in casa.
-nu am decojit marul.
-nu am folosit microundele,nici n-am congelat-o
-am folosit otet de mere(doctorul meu mi-a spus ca este mai bun decat lamaia) +ca lamaia isi pierde calitatile daca o trantesti la foc.
-un pic de zahar nu a omorat pe nimeni;si asa singurul zahar de care am parte este cel din fructe;nu consum deserturi,nici prod de patisserie,ciocolata sau inghetata,nici zahar in cafea sau ceai;pai si atunci?

Mananc destule cruditati,atat de multe incat ma mai supara colita cateodata,asa ca mai fac si legume la foc din cand in cand...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 22.03.2013 at 10:14:13.
Reply With Quote