Subiect: Postul negru
View Single Post
  #516  
Vechi 10.05.2016, 13:01:24
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
... fratilor.....

Eu imi reafirm convingerea ca postul este o componenta in ansamblul altor demersuri ale vietii de credinta si se cere corelat si chiar subsumat acestora.
Efectul sau roadele postului sunt de aflat in plan duhovnicesc: roadele Duhului trebuie sa fie, musai, pe acolo - altminteri postul este in zadar sau pur si simplu nici nu este post.

Noi nu postim din ratiuni biologiste, ci pentru ca, in elanul de pocainta pus de Duhul in om si primit de acesta, noi tanjim dupa Hristos si voim sa postim pentru a fi cat mai apti de unirea cu El. Aceasta ar fi, cred, motivatia principala a crestinului.

A posti, vine si se plineste prin Har sau nu e deloc.
Aceasta e opinia mea si acesta sunt motivele pentru care imi displac discutiile medicaliste si scientiste pe marginea postului.

Toate cele bune, fratilor,
Doamne ajuta!
Văd că tu înțelegi foarte bine și foarte frumos ceea ce este postul creștin și pentru ce ni s-a poruncit inclusiv să ne iubim și cu Cine să ne unim.

Pentru mine e un fel de lăsarea tuturor grijilor (mîncare, băutură, haine, cuvinte, bani, case, mașini, femei, filme, știri, informații, realizări) în seama lui Hristos și concentrarea pe grija de răspundere... căci va veni vremea să răspundem cinstit fiecare, mai mic sau mai mare, de cum am crezut și cum am ascultat... pentru Împărăția Ceruruilor.

Mă bucur că postul pentru tine înseamnă curățirea de păcate, de pofte de fete și femei, și abea apoi de bucate și păcate nesăturate.

Ne rugăm să poți posti! Roagă-te și tu pentru mine căci fără rugăciune nu prea iese soiul ăsta de draci plini de necredință și lăudăroșenie.

Acuma că a trecut postul Paștelui și săptămîna luminată, hai să învățăm de săptămîna viitoare ca 24 de ore, Luni, Miercuri și Vineri să nu mai mîncăm nimic și să nu mai bem nimic și să nici nu ne mai gîndim la mîncare și băutură și la fete absolut deloc. Dar să ne gîndim că Marți, Joi, Sîmbătă și Duminică vom răspunde cinstit la întrebarea: de ce și pentru ce nu am postit și nu ne-am rugat?.. să postim și să iubim.

Last edited by Trimisul; 10.05.2016 at 13:15:03.
Reply With Quote