View Single Post
  #68  
Vechi 30.12.2011, 19:44:09
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@morroshan, acum e deja tarziu si nici nu stiu cand voi mai avea timp sa intru. Acum doar cateva cuvinte. Nu e vorba de o vina anume, in sensul de a te acuza, ci de faptul ca datorita unor aparente, multi ortodocsi pot cadea victime numai fiindca nu stapanesc inca bine ortodoxia si nu L-au cunoscut pe Mantuitor in cadrul Bisericii Ortodoxe. Aici am considerat ca este pericolul.
Faptul ca ai abandonat biserica din care faceai parte odinioara, iti ingradeste privilegiul de a fi invitat la "cina" unde credinciosii TREBUIE sa primeasca jertfa Lui Hristos (Trupul si Sangele) ca sfanta impartasanie. Eu cred ca e inutil sa mai vorbim. De aceea am facut aluzie la pustnicii care, desi se ostenesc si practic nu au pacate lumesti, merg regulat si se impartasesc la manastiri, unde - ciudat - unii nu sunt vazuti decat de catre cel care le da sfanta impartasanie, si de nimeni altcineva... Ei au inteles ca nu se pot mantui altfel, fiindca daca ar fi putut, la ce le-ar mai fi folosit sfanta impartasanie. Tu nu te mai poti numara printre oile Mantuitorului, fiindca prin proprie vointa ai ales "alt pastor" care iti ofera pacea in suflet. E greu de acceptat, aproape imposibil, fiindca asa iti prezinta diavolul situatia, nu ca nu s-ar mai putea schimba nimic.
Mantuitorul s-a jertfit ca sa ma scoata pe mine din iad, daca ma caiesc pentru pacate dar mai ales daca Il primesc ca si jertfa. Altfel e o amagire. Cine imi poate oferi Trupul si Sangele Lui? NUMAI acei care sunt "unsi" si care dau din Potirul Sfant, si celor ca mine, si celor precum pustnicii padurilor.
Rolul Bisericii in mantuirea sufletului este sa ne apropie de Dumnezeu, sa ne smereasca si sa ne faca pe deplini constienti de starea noastra de pacatosenie, dar si de sansa reala pe care o are fiecare dintre noi, facand voia lui Dumnezeu. Atat timp cat lasam acoperisul spart, nu putem vorbi de Har. E greu sa-l primim, noi, mirenii si trebuie multa osteneala, rugaciune, smerenie si rabdare. Dar intr-o zi oricare poate afla adevarul proorocului David: "Gustati si vedeti ca bun este Domnul!" Cu siguranta, nu doar ortodocsii se vor mantui. Circula undeva un banc care spunea cum doua persoane au ajuns la portile raiului, din care doar unul ortodox. Sf Petru iesind spune ca in catastiful lui nu-i decat unul si ca merge sa-L intrebe pe Dumnezeu. Apoi se intoarce si spune ca celalalt trebuie sa intre. "Pai cum Sf. Petru, ca noi stim ca numai ortodocsii se mantuiesc!" Atunci Sf Petru scoate o stampila si o pune pe fruntea celuilalt: "Ei, acum e si el ortodox!"
Numai Dumnezeu stie cum le oranduieste, dar in principiu, noi am invatat ca cine nu-L primeste pe Hristos prin spovedire si sf impartasanie, nu poate sa se intre in Imparatia Tatalui.
Reply With Quote