Subiect: Barbatii
View Single Post
  #262  
Vechi 10.05.2013, 12:17:21
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Cu banii cred ca oricine ar vrea sa fie bogat (n-am auzit pe nimeni sa zica ca vrea sa fie sarac!), dar conteaza doua aspecte:

-modul cum sunt obtinuti acesti bani. Daca sunt castigati prin munca cinstita, o afacere onesta (cazul Bill Gates ori Adrian Porumboiu) sau de exemplul din intamplare castigati la loto 6 din 49, atunci nu vad sa fie o problema! Daca sunt obtinuti pe cai ilicite (furt, inselatorie sau infractiuni foarte grave- proxenetism, rapiri, trafic de droguri sau arme) atunci este evident ca nu este bine!

-modul cum sunt utilizati acesti bani. Bineinteles ca cel care are multi bani este bine sa faca si milostenie si sa-i ajute pe cei care intradevar au nevoie (dar nu cum face Becali sa dea bani fara numar la toti puturosii si lenesii sau la tiganii din Ferentari)!
Dupa aceasta, cel mai util lucru care sa poate face cu banii ar fi sa calatorim in lume, sa cunoastem oameni, locuri si culturi noi, din Australia pana la la orasele pierdute ale mayasilor si aztecilor!
Vilele, masinile scumpe sau hainele de lux pana la urma tot aici raman, dar impresiile de calatorie si cunostiintele dobandite ramanem cu ele toata viata!
Oare exista cineva pe acest forum, care, daca ar aveea resursele financiare, nu ar vizita fauna sau flora Australiei, castelele franceze sau britanice ori Taj Mahal din India sau Örasul interzis"" din Beijing ?!

Dorințe, dorințe...

În afară de resurse financiare este nevoie și de timp. Dar timpul îl putem folosi pentru a descoperi cât mai mult din frumusețea și bogăția credinței noaste.

Întâmplare? Nu e decizia ta să joci la loto?

Ce să zic, am avut ocazia să călătoresc, și mi-a plăcut. Mai mult in Europa, e adevărat, dar nici nu am o dorință prea mare de a vizita destinațiile propuse de tine. Pot să spun cu mâna pe inimă că o excursie mai lungă este pentru mine și o piedică de a ajunge la Liturghia de la biserica mea. Am fost anul trecut in Cipru, unde sunt bisierici ortodoxe, dar tot nu era ca la noi (limba străină fiind un impediement).
Îmi doresc să ajung în Sinai, de exemplu, sau să mai merg o dată în Israel; sau să ajung și în Rusia, Ucraina...
Totuși nu tânjesc după asta. E bine și așa, acasă :-)

Last edited by Annyta; 10.05.2013 at 12:40:10.
Reply With Quote