Subiect: Despre Ocultism
View Single Post
  #5  
Vechi 30.12.2021, 23:39:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Cam acestea ar fi începuturile mele cu aceste experiențe,și primele relevante...
Din ce înțeleg nici nu trebuie să ai astfel de căutări spre sisteme ezoterice, pur și simplu dacă te apuci de psaltire, canon, rugăciune, post toate cu binecuvântare și dacă mai mergi și în locuri de retragere stil Athos dai de ispitele vrăjmașului.

Iată ce a spus un domn Ianuș care a fost poet în tinerețe cu privire la o ispită demonică pe Athos, cică ar fi fost mușcat de un demon, reiau relatarea sper să nu se supere:

Marius Ianus relatare pe blog https://yanush.wordpress.com/2018/07...aite-de-mine/:

Această minune este în „O sută de zile la Athos”. Plivisem ceapă toată ziua și eram frânt de oboseală. Când intru în cameră, un obiect cade pe podea. E o bucată de lemn. Mi se pare straniu felul în care căzuse bucata asta de lemn, în mijlocul încăperii, când deschisesem ușa. Nu prea putea să aibă legătură cu ușa. Mai degrabă cu un călugăr ciudat, pe care îl văzusem cu puțin timp înainte umblând furtiv pe holuri, ascunzându-și fața.

Am luat bucata de lemn și am băgat-o în sobă.

M-am culcat fără să îmi mai fac canonul, cu gândul să prind slujba, care începea la ora două și jumătate, noaptea.

Nu m-am trezit la slujbă. Pe la trei-patru dimineața, aud un zgomot în sobă. Apoi aud foșgăitul unei ființe.

Această ființă se apropie de mine, mă prinde în membrele ei ca în niște căngi, și mă mușcă de ceafă. Am încremenit de spaimă. Cu greu am reușit să rostesc o rugăciune, iar această ființă, o maimuță cu membre ca niște căngi de păianjen, aș zice, m-a lăsat în pace și a dispărut.

E știut că diavolul caută prin orice mijloace să-i întoarcă din drum pe cei care vor să o apuce pe calea mănăstirii. Iar Sfântul Munte este avangarda noastră în Războiul Nevăzut.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote