View Single Post
  #3  
Vechi 05.03.2022, 13:40:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților a fost prezentă în vamă încă din primele ore ale conflictului, în dorința de a-i sprijini atât pe cei care trec frontiera spre România, cât și pe cei care au nevoie de ajutor dincolo de graniță, în Bucovina de Nord. „Încă de vineri, 25 februarie, am încercat să asigurăm o permanență în punctul vamal Siret, prin preoți, translatori și voluntari. Oferim hrană, ceai, apă, cafea, cazare și transport și, acolo unde este cazul, asistență duhovnicească. Am observat încă de la început că o mare parte a celor care trec granița au încredere în haina preoțească, întrucât poporul ucrainean este în mare majoritate ortodox. În prima parte a acestui flux au trecut mame cu copii mici, bărbații neputând ieși, întrucât în Ucraina s-a dat legea marțială, cum o numesc ei, toți cei între 18 și 60 de ani vor fi mobilizați și chemați pe front. De aceea, marea majoritate sunt doar mame cu copii. Noi ne-am axat în special pentru a ajuta aceste familii. Avem o listă cu multe locuri de cazare, cu foarte multe persoane care sunt dispuse să ofere transport, cazare, hrană. Prin colaborarea cu preoți din Ucraina am reușit să convingem autoritățile din țara vecină ca între orele 23:00 și 06.30 să putem efectua 14 transporturi cu autocare și autobuze. Am reușit să tranzităm astfel aproximativ 650 de persoane. Sunt necesare medicamente, materiale sanitare, alimente, produse de igienă personală, în special pentru copii și, cu sprijinul celor care ne sunt aproape, sperăm să ajutăm cât mai multe persoane”, a spus părintele Ionel Constantin Maloș, protopop de Rădăuți.

Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților a amenajat corturi și pe o parte, și pe alta a șoselei. Aici, preoți din cuprinsul eparhiei, însoțiți de voluntari, oferă ceai, cafea, alimente și tot ce mai e nevoie. Miercuri, când am ajuns în vamă, erau de rând preoții din Protopopiatul Fălticeni. Părintele Georgian Rotar, secretar al protoieriei, împărțea hrană pentru trup, dar și pentru suflet. „Sunt multe persoane foarte neîncrezătoare și ne refuzau atunci când le invitam să servească ce doresc. După ce stăm un pic de vorbă cu ele, înțeleg că nu avem nici un interes și că doar dorim să le venim în ajutor. Este normal, pentru că sunt oameni spe*riați, care poate au luat cu ei toată agoniseala și se tem că nu toți cei care îi abordează sunt binevoitori”, ne-a relatat părintele Georgian. Tot miercuri, ne-a spus părintele, de la cort au oferit 100 de pături către Crucea Roșie *pentru a fi duse celor care au nevoie dincolo de graniță.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote