View Single Post
  #47  
Vechi 24.04.2016, 15:18:11
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Neagu Andrei Vezi mesajul
1. După ce a trecut sâmbăta, când se lumina de ziua întâi a săptămânii (Duminică), au venit Maria Magdalena și cealaltă Marie, ca să vadă mormântul.
2. Și iată s-a făcut cutremur mare, că îngerul Domnului, coborând din cer și venind, a prăvălit piatra și ședea deasupra ei.
3. Și înfățișarea lui era ca fulgerul și îmbrăcămintea lui albă ca zăpada.
4. Și de frica lui s-au cutremurat cei ce păzeau și s-au făcut ca morți.
5. Iar îngerul, răspunzând, a zis femeilor: Nu vă temeți, că știu că pe Iisus cel răstignit Îl căutați.
6. Nu este aici; căci S-a sculat precum a zis; veniți de vedeți locul unde a zăcut.
7. Și degrabă mergând, spuneți ucenicilor Lui că S-a sculat din morți și iată va merge înaintea voastră în Galileea; acolo Îl veți vedea. Iată v-am spus vouă.
8. Iar plecând ele în grabă de la mormânt, cu frică și cu bucurie mare au alergat să vestească ucenicilor Lui.
9. Dar când mergeau ele să vestească ucenicilor, iată Iisus le-a întâmpinat, zicând: Bucurați-vă! Iar ele, apropiindu-se, au cuprins picioarele Lui și I s-au închinat.
10. Atunci Iisus le-a zis: Nu vă temeți. Duceți-vă și vestiți fraților Mei, ca să meargă în Galileea, și acolo Mă vor vedea.
11. Și plecând ele, iată unii din strajă, venind în cetate, au vestit arhiereilor toate cele întâmplate.

(Matei 28.1-11)
In cartea ,,Studii de Etnografie romaneasca,, vol 1 Pamfil Biltiu se spun urmatoarele,,: Desi venerarea mortilor se practica intens la romani , nu putem sustine cu certitudine ca ea ar fii in exclusivitate o mostenire romana. Mosii de Craciun sau de Pasti sant intalniti la o seama de popoare slave. G.Popa.Lisseanu arata si el ca pana si filozofii epicurieni aveau convingerea ca zeii erau in parte ,,suflete,, ale mortilor, erau ,,manes,, de aici cuvantul ,,pomana,, pentru morti. Prin insusi faptul despartirii lor de corpuri , spiritele capatau adica un fel de divinitate , care se interesa mai departe de soarta urmasilor lor de pe pamant. Aceasta a facut ca ,,cultul mortilor,, sa fie la mare cinste la antici. Elementele etnografice , terminologia , stravechile practici ritualico-magice , conservate in obicei , ne certifica pregnant originea lui precrestina. Statornicirea obiceiului la marile sarbatori religioase , nu trebuie sa ne conduca nicidecum catre esenta s-a crestina . Daca pana azi mosii se mai practica la aceste sarbatori , se datoreaza unor suprapuneri peste ere ale unor sarbatori stravechi , antecrestine. Despre sarbatoarea ,,Rusaliilor,, ,Vasile Parvan , mentiona ca desi praznicele ei erau pagane , cand a venit crestinismul , au fost cald imbratisate de localnicii de la Dunare , asa incat Biserica a trebuit sa consimta pastrarea lor pe mai departe .Asa se face , spune el , ca ,,Rusaliile,, taranilor nostrii ,sant serbate ca si acum o mie noua sute de ani, de stramosii nostrii , cand nici vorba nu era de crestini prin partile astea.Aici se arata ca numirea de ,,Rusalii,, provine din anticul ,,Rosalia,, , aceasta fiind o sarbatoare pagano-crestina , dar care nu a putut fii inlocuita de crestinism.Practicarea Mosilor la sarbatoarea Pastilor , nu poate fii pusa nici ea pe seama provenientei crestine. Am scris aceste lucruri deoarece vad ca sant adevarate si Etnografia , este stiinta care se ocupa tocmai cu evaluarea practicilor si obiceiurilor din Traditia Bisericii.
Reply With Quote