View Single Post
  #54  
Vechi 09.05.2016, 08:54:35
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Adevarat a inviat!
Legat de intrebarea ta, din cate stiu Pasti era numit mielul care se jertfea la evrei. Iar in crestinism Hristos este Mielul, de aceea sunt acele formulari.
Mulțumesc, Cătălin. Îmi confirmi ceea ce presupuneam. M-a nedumerit puțin folosirea pluralului, însă. Se pare că mielul jertfit purta numele de „pască”, pluralul fiind „paști”. M-a lămurit regretatul George Pruteanu, pe al cărui sait scrie așa:

„ Multă lume m-a întrebat cum se spune corect: Paști sau Paște. Răspund pe scurt astfel: sărbătoarea are în originile sale – dacă trecem de etapa ebraică "pesah" – și acea azimioară numită pască (dupa opinia etnologului Simion Florea Marian; alți cercetători sunt de părere că mielul jertfit purta acest nume, de "pască"). La plural, acest cuvînt face "paști": o pască, două paști, conform unei alternanțe obișnuite în românește, cum e și în verbul a paște: "să pască, să paști" sau a naște: "să nască, să naști" etc. Așadar, Paști e pluralul de la pască. Resimțit, în mod normal, ca un plural, vorbitorii au căutat, cînd era vorba de sărbătoarea într-ale cărei zile ne aflăm, au căutat singularul, și astfel a fost derivat singularul "Paște", spunîndu-se, firesc, fie "sărbătorile de Paști", fie "sărbătoarea Paștelui". Amîndouă formele sunt la fel de corecte, și alte subtilități pe această temă nu au substanță, e o falsă problemă.”

Mulțumesc și lui Cezar.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote