Subiect: Lupta cu malahia
View Single Post
  #156  
Vechi 26.12.2016, 17:23:03
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel971 Vezi mesajul
Cand imi vine gandul in minte pur si simplu ma gandesc la altceva,la Dumnezeu sau alte lucruri,nu stiu cum sa iti exact ca fac asta.De vreo cateva ori cand m-au incercat mai tare am gandit logic,am zis:"Daca ma gandesc la asta voi ajunge sa ma uit la filme spurcate,dupa aceasta voi cadea sigur in pacat iar dupa cadere nici daca as vrea nu as putea sa inlatur acea neliniste sufleteasca si dezamagire si voi fi foarte tulburat,asa ca de ce sa imi fac rau singur?mai bine tai raul de la radacina" si dupa ce am gandit asa a trecut,si dupa ce scap de ganduri si ispite simt o bucurie interioara.
Din ce zici tu inteleg ca alungi gandurile imediat ce vin.
Ori te gandesti la altceva/schimbi gandurile, ori le pui in cale logica duhovniceasca, orice numai sa nu intre gandul respectiv in tine, sa nu mergi pe firul lui, sa nu te afunzi, sa nu discuti cu gandul respectiv, pe care iti intelegi si tu propria cadere.
Si asta cu mare putere, imediat ce apar pentru ca din experienta ta doar daca lupti cu ele cand apar poti sa mai lupti cu ele, altfel dupa ce te-ai indulcit de ele cu greu le mai scoti afara.
Reply With Quote