View Single Post
  #75  
Vechi 27.02.2017, 23:41:49
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pai va spun eu de ce: de la praznice si pomeni. Imi amintesc ca bunicul meu, in aproape orice zi in care slujea (nu mai vorbesc de Sambata Mortilor) trebuia sa fie prezent la nu stiu cate pomeniri, sa sfinteasca masa. Nu are nicio importanta ca bucatele ce se impart sunt deja sfintite la panahida, trebuia musai se mearga acasa la pomenitori sa sfinteasca masa pe care o luau ei. Chiar daca nu statea pana la sfarsitul mesei, fiindca mai avea 2-3 adrese pe lista, trebuia sa ia macar ceva, ca nu se face sa faci doar semnul crucii peste bucate, sa spui "Binecuvanteaza..." si sa pleci. Se cheama ca jignesti gazdele, fiindca precis ai dubii asupra virtutilor gospodinei.

Cand ajungea acasa Duminica pe la ora 15 (de Sambata Mortilor pe la ora 18), venea cu o geanta plina cu dulciuri recoltate de la pomeni sau bagate cu anasana de pomenitori. Si nu era o servieta de lap-top, era ditamai geanta de popa, prevazuta anume cu burduf. Si ne burduseam toti nepotii, vreo sapte la numar, in vacanta. Cum tot mai ramanea, mai luau si colegii de joaca de la bloc cate ceva. Il ocheau de departe: "vine parintele!" si ieseau, de dupa perdelele din casa, si cei care nu se jucasera pana atunci, ba unii aduceau si o punga goala, ca s-o umple.
Atunci, cum sa nu ai burta de Haplea ?
nu neg, si eu am burta, am aproape 110 kile si un pic sub 1.90cm, dar fac tot posibilul s-o scad, mananc mai putin, fac ceva miscare, fac un efort ca sa arat satisfacator. dar eu sunt un pacatos, nu tin posturile, mananc carne de parca sunt o hiena, dlor trebuie sa fie un model pentru comunitate din toate pctele de vedere.
Reply With Quote