Subiect: Botez de 2 ori?
View Single Post
  #9  
Vechi 11.04.2007, 23:53:59
andrei_mihai andrei_mihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2007
Mesaje: 15
Implicit

asa.... in primu rand nu stiu care doctrina religioasa spune ca Duhul Sfant nu poate se poate pogori peste un copil, si chiar daca spune asta nu este biblic. faza e ca botezul este un ritual in Biserica Ortodoxa si vorbesc ff serios. si te rog sa te uiti cum privesc oamenii din ziua de azi botezul. nu are semnificatia pe care o are in Biblie. personal cunosc copii care l-au acceptat pe Iisus ca Mantuitor la varsta de 5 ani, ba chiar am auzit si de unii care l-au primit de la 3 ani, dar asta datorita mediului crestin in care au fost crescuti. si nu putem spune ca mediul acesta se regaseste in viata familiilor ortodoxe. personal primul meu contact cu Dumnezeu l-am avut la varsta de 11 ani datorita unor americani baptisti. la 11 ani primul meu contact cu Dumnezeu, si pot spune ca mama este fff religioasa si eu mergeam des la biserica. trebuie realizat ca botezul nu se face pe banda rulanta, botezul este un fel de contract pe care il semnezi si esti gata sa-ti asumi ce este scris in contract. daca citesti in 1 corinteni 7:19 o s vezi ca se zice ca taierea impejur nu este nimic si daca nu esti taiat imprejur tot nimic. Dumnezeu nu se uita la lucrurile care izbesc ochiul, Dumnezeu se uita de ce ai facut lucrul acela.daca mai stai si mai cauti prin Biblie o sa gasesti 2 exemple: primul in cazul celor botezati dar fara Duhul Sfant(fapte 8:15-17) si al doilea in care au primit Duhul Sfant dar nu erau botezati(fapte 10:44-47 ) ciudat ca unele chestii apar in Biblie... nu eu le-am zis...:-" so.... botezul nu este ceva ce te face crestin. in momentul in care eu decid ca sunt pregatit ca sunt gata sa fac botezul, inseamna ca stiu in ce ma bag. ce s-ar intampla daca iau un negru fara sa stie o boaba de romana si il bagam in apa sfintita, in fine... tot tacamul, primeste Duhul sfant? sau asta se da doar daca esti mic? oricum... degeaba, poti sa-ti faci si 32978423 de botezuri sa mergi la 29748475 de manastiri, daca relatia ta cu Iisus = 0 te-ai plimbat si te-ai udat degaba pt ca este O SINGURA CALE: IISUS(vezi in Biblie) si noi degeaba bagam de la noi, ca nu iese nimic. cred ca esti de acord cu mine ca Botezul nu te mantuieste, asa ca conteaza mai mult ce faci dupa;) God bless you!
Reply With Quote