View Single Post
  #8  
Vechi 14.07.2009, 18:45:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Voieste sa iubeasca, chiar daca nu stie bine cum, dar cere asta.
Am inteles, dar PINA ATUNCI, cind se va intimpla MINUNEA, el continua sa nu se schimbe( ca doar este asaaaa de neputincios, nu? si sa iubeasca interesat.

Felul in care pui problema si nu nunmai tu, ne absolva de greutatea chiar si de a incerca sa facem vre-un efort ca doar suntem asa de pacatoooosi nu?

Mie nu mi se pare in regula sa ne tot gasim scuze convenabile pentru a nu iubi aproapele, deoarece suntem mici si chipurile neputinciosi...gindeste-te ca asa ne justificam de ex. dispretul fata de cei care nu sunt ca noi.

..iar Hristos, in nici un caz nu a poruncit lucruri imposibil de atins sau de imitat. Jugul sau este foarte usor de dus insa ne incapatinam in ale noastre si cautam tot felul de teologhisiri ca sa ne eschivam si sa NU NE SCHIMBAM.

de aceea si suna fals si ca o ipocrizie toata jalea asta continua de genul :
vaaaaaai de mineeeee, pacatosul si nevrednicuuuul, care nu pot face nimic pina nu mi se da acest dfaaaar al iubirii, pina atunci fac si eu ce poooooot (adica nimic)

Pai cum sa nu se sperie de noi strainii si catolicii cind ne vad si care nu stau de jeluiri ci isi sufleca minecile si pun mina pe treaba! si isi manifesta dragostea fata de aproapele prin actiune directa!
Nu spun ca la noi nu exista si aceasta forma de ajutor, insa este muuuult prea redusa.
Reply With Quote