Subiect: Iesiti din lume!
View Single Post
  #2  
Vechi 10.11.2011, 01:10:56
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Scotiene,daca tot ti-a venit ceasul si ai ajuns in fata Mea hai sa vorbim putin despre cum te-ai rugat tu.Sigur Doamne!Pai,eu m-am rugat...Cand am zis sa vorbim m-am referit la faptul ca eu vorbesc acum,tu ai avut suficient timp pe pamint.Sa vedem,cum te rugai de dimineata?Pai...Las ca iti spun eu:in timp ce te imbracai cu costumul,balmajeai ceva,nodul gravatei castiga lupta cu ,,Precum in cer asa si pe pamint" si la final,asta imi placea cel mai mult,spuneai un scurt ,,Doamne ajuta"in timp ce te uitati grabit la ceas.Ce onoare,imi acordati max 2 min din timpul tau,asta daca nu eram la concurenta cu anumite melodii de pe CD-urile din masina.Apropo,ai gusturi proaste-n muzica,nu ma contrazice,am stat personal de vorba cu toti pe care ii asculti si ai fi surprins de anumite detalii.In fine,sa revin.In timpul intalnirilor nu era cazul sa spui cand nu iti iesea o tranzactie ,,lua-l-ar dracu"erau atat de multi draci langa voi de se bateau pe un loc liber.

La pranz,splendoare-n iarba,ma lua cu ameteala cand te vedeam.Spuneai rugaciunea in timp ce infulecai o pulpa de pui,si asta cu gija sa nu te ineci.Banuiesc ca nu ti-a trecut prin cap sa mai tii si post,stiu,legumele ingrasa nu-i asa?Oricum apreciam ca la final ridicai ochii spre cer,problema era ca o faceai doar cand aveai desertul in fata.Apropo,nu sunt eu vinovat pentru ca ai laptopul virusat la birou,si prin urmare nu era cazul sa intrebi ,,Ce Dumnezeu are asta de nu merge?" La intrebarea asta iti raspundea tipu de la mentenanta,si iti spun eu ca nu trebuie sa fii Dumnezeu ca sa iti dai seama ca ti-a expirat antiviru'.Cand plecai spre casa erai atent la alte detalii pe strada,sa nu intram in amanunte,ca o sa se amuze Aghiuta de se va auzi rasul lui pana-n Rai.Inca ceva,expresia ,,Ce-i frumos si lui Dumnezeu ii place"nu se refera cu sigurata la ce crezi tu,nu mai face mutra asta mirata si ipocrita.La bancomat nu era cazul sa spui radios ,,Thank you God"cand vedeai ca ti-a intrat bonusul pe card.Daca ai stii cine era responsabil pentru voia ta buna ai fi bagat singur banii la loc.Stiu ca te ia cu lesin cand auzi sintagma ,,a da"si nu ,,a lua".Cand ai iesit din banca ai trecut pe langa o fetita care cersea dar banuiesc ca fiind ghemuita pe jos de foame nu ai vazut-o prea bine.Aveai inclusiv fise dar ai considerat ca vanzatorul de tutun de pipa merita,mult mai mult, un bacsis gras ca doar are grija de sanatatea ta pe sistem aerosoli cu tamiie.

Seara credinciosul din tine isi aducea aminte si de Biblie daca nu cumva Cuvantul meu era intrerupt de tipatul de bucurie al crainicului de la meci.PS:echipa cu care tii este o rusine,poti sa faci cate rugaciuni vrei,vor retrograda.Ups,trebuia sa nu iti spun asta nu?Apoi glorioasa bere,in timp ce faceai rezumatul zilei in gand.Zilei financiare bineinteles,ca doar nu te gandeai la ce pacate aveai.La final,momentul culminant,adormeai cu un mormait pe buze de tipul,,A Lui sa fie gloria si slava acum si in vecii..."aici deja dormeai dus,dar intentia conteaza.Somn usor,vise placute,omenia-i o virtute :) "
Reply With Quote