View Single Post
  #460  
Vechi 08.12.2011, 17:46:43
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu am observat că Biserica discrimineză bărbații și îi persecută. Facerea de prescuri care se preschimbă în Trupul și Sângele Domnului este socotită a fi apanaj al femeilor, ca și când noi, bărbații, nu am avea curăția necesară. Când intrăm în biserică numai noi trebuie să ne scoatem căciula. Cel mai mare sfânt născut din bărbat și din femeie este o femeie, ei și numai ei i se spune că e deasupra heruvimilor și serafimilor și beneficiază de un cult absolut special de care nici un bărbat sfânt nu mai beneficiază. La pangar nu am văzut nici un bărbat niciodată, ca și când nu ar fi capabili să vândă iconițe sfințite. Ei sunt buni numai să se urce în turlă să tragă de funiile clopotelor. Lui Adam, și numai lui, i-a zis Dumnezeu să își câștige pâinea prin sudoare, încât, între creștini, ocupația de "casnică" e onorabilă, dar cea de "casnic" nu e onorabilă. Nu știu cum se face, dar ori de câte ori mă duc în cancelaria bisericii, numai de femei dau. Una face una, alta face alte și îmi lasă impresia că sunt tare ocupate. Preotul meu îmi pare a fi, să mă ierte Dumnezeu și cucernicia sa, întocmai precum măgarul între oi. Când o femeie intră în biserică în pantaloni, nu are nimeni nimic de obiectat. Dar ia să intru eu în fustă, m-ar scoate din biserică așa cum ar face cu un smintit! Dacă o femeie sfântă moare în castitate, i se anexează precum o cunună titlul de "fecioară", pe când în cazul atâtor bărbați care nu au cunoscut femeie nu se spune asemenea lucru. În care calendar ați văzut dv, de exemplu, ceva ca: "sfântul cuvios Mihnea, fecior" ? Nicăieri, ca și când bunul Dumnezeu pune preț pe fecioria femeiască, dar nu și pe fecioria bărbătească.

Protestez energic în fața atâtor discriminări la care suntem supuși numai și numai datorită unor concepții retrograde, anchilozate în trecut și neadaptate spiritului de eliberare și emancipare ce caracterizează epoca modernă !

Haha! Ce simpatic! :)
Reply With Quote